AVF Affinity Blenheim FS1100BLEO 1100 mm TV Stand – Oak & Black
(1 customer review)
AVF
Availability:
In stock
✅ Genuine UK Product
📦 Brand New & Factory Sealed
🛡️ Includes Manufacturer's Warranty
    First-time customer❓
    Enjoy 10% off with code EXTRA10
  • For up to 55” Televisions
  • Maximum supported weight: 105 kg
  • Wood veneer / glass
  • 3 shelves
  • 5 years guarantee
In stock
Technical specifications for AVF Affinity Blenheim FS1100BLEO 1100 mm TV Stand – Oak & Black
FEATURES
Number of shelves
3
Cable management
30 minutes
Other features
– Curved back
– Max weight TV shelf: 55 kg
– Max weight inner shelves: 25 kg each
Air circulation vents
Yes, on base panel
Number of doors
2
OVERVIEW
Maximum TV weight
Up to 55 kg
Materials
– Wood veneer
– Tempered glass
Maximum screen size
32 – 55″
Type
Corner stand
GENERAL
Colour
Oak & black
Manufacturer’s guarantee
5 years
Dimensions
550 x 1100 x 417 mm (H x W x D)
Weight
27 kg
Assembly
Flat pack
Box contents
AVF Affinity Blenheim FS1100BLEO 1100 mm TV Stand
Weight27 kg
Dimensions550 × 1100 × 417 mm
Brand
AVF
Model
FS1100BLEO
Colour
Oak & Black
EAN
  • For up to 55” Televisions