HISENSE 55U7NQTUK 55″ Smart 4K Ultra HD HDR Mini LED TV with Amazon Alexa
SCREEN
Bezel width
3.5 mm
HDR
– Dolby Vision IQ
– Dolby Vision
– HDR10+
– HDR10
– Hybrid Log Gamma (HLG)
– Dolby Vision
– Hybrid Log Gamma (HLG)
Screen size
55″
Resolution
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen technology
Mini LED
SMART
Voice controlled assistant
– Amazon Alexa via TV or remote
– VIDAA Voice
– VIDAA Voice
Smart platform
VIDAA U7.6
Other smart features
Works with Google Smart Home
Smartphone app
VIDAA Smart TV
Screen mirroring
– Screen Sharing (Android)
– AirPlay2 (iOS)
– AirPlay2 (iOS)
Smart TV services
– Catch up TV: BBC iPlayer, ITVX, My5, All 4, UKTV
– Streaming: Amazon Prime Video, Apple TV, Disney+, Netflix, NOW TV, YouTube
– Music: Deezer, Amazon Music
– App store: VIDAA StorePlease note: Some services are only available in the UK
– Music: Deezer, Amazon Music
ENERGY CONSUMPTION
Standby mode power demand
0.5 W
On mode power demand (HDR)
160 W
Energy efficiency class (HDR)
G
On mode power demand (SDR)
63 W
Energy efficiency class (SDR)
E
AUDIO
Other features
WiSA SoundSend
Speakers
2.1
Sound technology
– Dolby Atmos
– Dolby MS12
– DTS Virtual:X decoding
– Dolby MS12
– DTS Virtual:X decoding
Audio power
40 W
Other features
– Dynamic Tone Mapping Pro
– Filmmaker Mode
– Filmmaker Mode
Gaming technology
– Auto Low latency Mode (ALLM)
– Freesync Premium Pro
– Game Bar
– Variable Refresh Rate (VRR)
– HDR game mode
– Freesync Premium Pro
– Game Bar
– Variable Refresh Rate (VRR)
– HDR game mode
IMAX Enhanced
Yes
Refresh rate
120 Hz (up to 144 Hz)
Processor
Hi-View Engine Pro
Contrast
– Peak brightness: 1500 nits
– Black level: 0.2 nits
– Black level: 0.2 nits
Response time
6 ms
Noise reduction
Yes
Picture enhancement
– 4K upscaling
– AI Picture Optimisation (AI PQ)
Native contrast ratio
5000:1
Motion rate
144 Hz
Dynamic contrast ratio
Mega
TUNER
TV tuner
– Freeview HD (DVB-T2)
– Freesat HD (DVB-S2)
– DVB-CPlease note: Some services are only available in the UK
– Freesat HD (DVB-S2)
Electronic programme guide
8-day EPG and 7-day catch up with Freeview Play / YouView / Freely
Remote control
Solar Remote Control
PVR function
– Sleep timer
– Parental lock
– Parental lock
VESA mount
400 x 200
Table-top stand
GENERAL
Material
– TV: Aluminium
– Stand: Plastic
– Stand: Plastic
Box contents
– Hisense 55U7NQTUK 55″ Smart 4K Ultra HD HDR Mini LED TV
– Remote & batteries
– Stand
– Power cable
– User manual
– Remote & batteries
– Stand
– Power cable
– User manual
Dimensions
– TV with stand: 781 x 1231 x 295 mm (H x W x D)
– TV: 717 x 1231 x 79 mm (H x W x D)
– Boxed: 888 x 1387 x 145 mm (H x W x D)
Weight
– TV with stand: 15.4 kg
– TV: 13.9 kg
– Boxed: 20.4 kg
– TV: 13.9 kg
– Boxed: 20.4 kg
Guarantee
5 years
Internal menu languages
34 languages
Colour
Black
CONNECTIVITY
Bluetooth
Bluetooth 5.0
Ethernet
WiFi
Connections
– HDMI 2.1 x 2 (eARC x 1)
– HDMI 2.0 x 2
– Composite x 1
– USB 2.0 x 1
– USB 3.0 x 1
– HDMI 2.0 x 2
– Composite x 1
– USB 2.0 x 1
– USB 3.0 x 1
Audio output
– Optical x 1
– 3.5 mm jack x 1
– 3.5 mm jack x 1
SKU: LHA-6942351404240
Categories: 4K Ultra HD TVs, 55" - 64" TVs, Smart TVs, Televisions, TV & Audio