HISENSE 85A6BGTUK 85″ Smart 4K Ultra HD HDR LED TV
Technical specifications for HISENSE 85A6BGTUK 85″ Smart 4K Ultra HD HDR LED TV
AUDIO
Audio power
30 W
Speakers
2
Sound processing
– DTS Virtual:X
– Dolby Audio
– Dolby Audio
Other features
Supports high-resolution audio
CONNECTIVITY
Audio output
– Optical x 1
– 3.5 mm jack x 1
– 3.5 mm jack x 1
Connections
– HDMI 2.0 x 3 (eARC compatible x 1)
– Composite input x 1
– USB 3.0 x 1
– USB 2.0 x 1
– Composite input x 1
– USB 3.0 x 1
– USB 2.0 x 1
WiFi
Built-in WiFi
Ethernet
Yes
Bluetooth
Bluetooth 5.0
SCREEN
Screen technology
LED directlit
Resolution
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen size
85″
HDR
– HDR10
– HDR10+
– Hybrid Log Gamma (HLG)
– Dolby Vision
– Hybrid Log Gamma (HLG)
– Dolby Vision
Bezel width
15.8 mm
PICTURE QUALITY
Dynamic contrast ratio
Mega
Motion rate
60 Hz
Native contrast ratio
4000:1
Noise reduction
Yes
Response time
8 ms
Processing rate
1600 PCI
4K Ultra HD compatibility
– Video CODEC: HEVC H.265 / VP9
– UHD AI 4K upscaling picture enhancement
Contrast
– Peak brightness: 350 nits
– Black level: 0.08 nits
– Black level: 0.08 nits
Processor
Quad Core Processor
Refresh rate
60 Hz
Gaming technology
– Game Mode
– Auto Low Latency Mode (ALLM)
– Auto Low Latency Mode (ALLM)
Other features
– AI Picture Optimisation
– Smooth Motion
– Smooth Motion
TUNER
Electronic programme guide
8-day EPG and 7-day catch up with Freeview Play
TV tuner
– Freeview HD
– DVB-T2/T/S/S2/CPlease note: Some services are only available in the UK
FEATURES
Table-top stand
– Wall mountable
– Sleep timer
– Parental lock
– Sleep timer
– Parental lock
PVR function
SMART
Smart TV services
– Catch up TV: BBC iPlayer, ITV Hub, My 5, UKTV, Channel 4
– Streaming: Netflix 4K, Prime Video 4K, Britbox, Disney+, Rakuten TV
– Music: Deezer
– Gaming apps
– App store: VIDAA app store
– Custom homepage
– Full internet browser
– Music: Deezer
– Gaming apps
– App store: VIDAA app store
– Custom homepage
– Full internet browser
Screen mirroring
Screen Sharing (Android)
Smartphone app
– Hisense RemoteNOW app
– VIDAA Smart TV app
– VIDAA Smart TV app
Other smart features
– VIDAA Voice
– AI Scene recognition
– Works with Amazon Alexa & Google Assistant-enabled devices
– TÜV Rheinland Certified Protected Privacy
– AI Scene recognition
Smart platform
VIDAA U5
Voice controlled assistant
Amazon Alexa via RemoteNOW app
GENERAL
Colour
Black
Internal menu languages
34 languages
Guarantee
5 years
Weight
– TV with stand: 41 kg
– TV: 43.4 kg
– Boxed: 60.4 kg
– TV: 43.4 kg
– Boxed: 60.4 kg
Dimensions
– TV with stand: 1183 x 1903 x 414 mm (H x W x D)
– TV: 1094 x 1903 x 85 mm (H x W x D)
– Boxed: 1277 x 2093 x 269 mm (H x W x D)