HISENSE 85A6KTUK 85″ Smart 4K Ultra HD HDR LED TV with Amazon Alexa
Technical specifications for HISENSE 85A6KTUK 85″ Smart 4K Ultra HD HDR LED TV with Amazon Alexa
HDR
– HDR10
– HDR10+
– Hybrid Log Gamma (HLG)
– Dolby Vision
– Hybrid Log Gamma (HLG)
– Dolby Vision
Screen size
85″
Resolution
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen technology
LED directlit
SMART
Voice controlled assistant
Amazon Alexa via remote
Smart platform
Vidaa U6
Other smart features
– VIDAA Voice
– Works with Google smart home
– Works with Google smart home
Smartphone app
VIDAA Smart TV app
Screen mirroring
– AirPlay 2 (iOS)
– Screen Sharing (Android)
– Screen Sharing (Android)
Smart TV services
– Catch up TV: BBC iPlayer, ITVX, My5, UKTV
– Streaming: Amazon Prime Video, Apple TV, Disney+, Netflix, YouTube
– Music: Deezer
– App store: VIDAA StorePlease note: Some services are only available in the UK
– Music: Deezer
ENERGY CONSUMPTION
Standby mode power demand
0.5 W
On mode power demand (HDR)
300 W
Energy efficiency class (HDR)
G
On mode power demand (SDR)
155 W
Energy efficiency class (SDR)
F
AUDIO
Other features
Supports high-resolution audio
Sound processing
– DTS Virtual: X
– Dolby Audio
– Dolby Audio
Speakers
2
Sound technology
Dolby MS12
Audio power
30 W
Other features
AI Picture Optimisation (AI PQ)
Gaming technology
– HDR Game Mode
– Auto Low Latency Mode (ALLM)
– Variable Refresh Rate (VRR)
– Game Mode Plus
– Auto Low Latency Mode (ALLM)
– Variable Refresh Rate (VRR)
– Game Mode Plus
Refresh rate
60 Hz
Processor
Quad Core Processor
4K Ultra HD compatibility
– Video CODEC: HEVC H.265 / VP9
– 4K upscaling picture enhancement
Response time
8 ms
Noise reduction
Yes
Native contrast ratio
6000:1
Motion rate
60 Hz
Dynamic contrast ratio
Mega
TUNER
TV tuner
Freeview HD (DVB-T2)
Please note: Some services are only available in the UK
Electronic programme guide
8 days forward and 7 days backwards EPG
PVR function
Yes
– Sleep timer
– Parental lock
– Parental lock
VESA mount
400 x 300
Table-top stand
GENERAL
Material
Plastic
Box contents
– Hisense 85A6KTUK 85″ Smart 4K Ultra HD HDR LED TV
– Stand
– Remote control
– Batteries
– User manual
– Power cable
– Adapter
– Stand
– Remote control
– Batteries
– User manual
– Power cable
– Adapter
Dimensions
– TV with stand: 1183 x 1903 x 414 mm (H x W x D)
– TV: 1094 x 1903 x 85 mm (H x W x D)
– Boxed: 1277 x 2093 x 269 mm (H x W x D)
Weight
– TV with stand: 43.4 kg
– TV: 41 kg
– Boxed: 60.4 kg
– TV: 41 kg
– Boxed: 60.4 kg
Guarantee
3 year
Internal menu languages
34 languages
Colour
Black
CONNECTIVITY
Bluetooth
Bluetooth 4.2
Ethernet
WiFi
Connections
– HDMI 2.0 x 3 (eARC x 1)
– Composite input x 1
– USB 2.0 x 2
– Composite input x 1
– USB 2.0 x 2
Audio output
– Optical x 1
– 3.5 mm jack x 1
– 3.5 mm jack x 1
SKU: LHA-6942147491737
Categories: 4K Ultra HD TVs, 80" or more TVs, Smart TVs, Televisions, TV & Audio