LG 65UR91006LA 65″ Smart 4K Ultra HD HDR LED TV with Amazon Alexa
Technical specifications for LG 65UR91006LA 65″ Smart 4K Ultra HD HDR LED TV with Amazon Alexa
ENERGY CONSUMPTION
Energy efficiency class (SDR)
F
On mode power demand (SDR)
99.9 W
Energy efficiency class (HDR)
G
On mode power demand (HDR)
156 W
Standby mode power demand
0.5 W
AUDIO
Audio power
20 W
Sound technology
AI Sound Pro (Virtual 5.1.2 Up-mix)
Speakers
2
Other features
– AI Acoustic Tuning
– Clear Voice Pro
– Clear Voice Pro
CONNECTIVITY
Audio output
Optical x 1
Connections
– HDMI 2.0 x 3 (eARC compatible, ALLM)
– USB 2.0 x 2
– USB 2.0 x 2
WiFi
Yes
Ethernet
Yes
Bluetooth
Bluetooth 5.0
SCREEN
Screen technology
LED edgelit
Resolution
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen size
65″
HDR
– HDR10
– Hybrid Log Gamma (HLG)
– Hybrid Log Gamma (HLG)
HDR technology
Active HDR
PICTURE QUALITY
Dynamic contrast ratio
Dynamic Tone Mapping
Motion rate
60 Hz
4K Ultra HD compatibility
– Video CODEC: HEVC H.265 / VP9
– 4k upscaling picture enhancement
Processor
α5 Gen6 AI Processor 4K
Refresh rate
60 Hz
Gaming technology
– Game Optimiser
– HDR game mode
– ALLM
– HDR game mode
– ALLM
Other features
– AI Brightness Control
– Filmmaker mode
– Filmmaker mode
TUNER
Electronic programme guide
8-day EPG and 7-day catch up with Freeview Play
TV tuner
– Freeview HD (DVB-T2)
– Freesat HD (DVB-S2)
– Freesat HD (DVB-S2)
Please note: Some services are only available in the UK
FEATURES
Table-top stand
VESA mount
300 x 300
– Sleep timer
– Parental lock
– Parental lock
PVR function
Remote control
Magic remote
SMART
Smart TV services
– Catch up TV: BBC iPlayer, ITVX, All 4, My5, UKTV
– Streaming: Apple TV, Amazon Prime Video, Disney+, Google Play, Netflix, NOW TV, YouTube
– Music: Apple Music, Deezer, Spotify
– App store: LG Content Store
– App store: LG Content Store
Screen mirroring
Miracast (Android / iOS)
Smartphone app
LG ThinQ app
Other smart features
Works with Alexa smart speakers
Smart platform
webOS
Voice controlled assistant
Amazon Alexa via remote
GENERAL
Colour
– TV: Ashed blue
– Stand: Essence graphite
– Stand: Essence graphite
Internal menu languages
38 languages
Guarantee
5 years
Weight
– TV with stand: 27.4 kg
– TV: 23.6 kg
– Boxed: 34.7 kg
– TV: 23.6 kg
– Boxed: 34.7 kg
Dimensions
– TV with stand: 869 x 1456 x 285 mm (H x W x D)
– TV: 840 x 1456 x 29.7 mm (H x W x D)
– Boxed: 970 x 1600 x 203 mm (H x W x D)
Box contents
– LG 65UR91006LA 65″ Smart 4K Ultra HD HDR LED TV
– Magic remote
– TV stand
– Batteries
– Screws
– Manual
– TV stand
– Batteries
– Screws
– Manual
Material
– TV: Plastic
– Stand: Metal
– Stand: Metal
SKU: LHA-8806087083460
Categories: 4K Ultra HD TVs, 65" - 74" TVs, Televisions, TV & Audio
Tags: LG, LG 65UR91006LA, LG 65UR91006LA 65" Smart 4K Ultra HD HDR LED TV with Amazon Alexa