LG 75UT91006LA 75″ Smart 4K Ultra HD HDR LED TV with Amazon Alexa
Technical specifications for LG 75UT91006LA 75″ Smart 4K Ultra HD HDR LED TV with Amazon Alexa
HDR technology
Active HDR
HDR
– HDR10
– Hybrid Log Gamma (HLG)
– Hybrid Log Gamma (HLG)
Screen size
75″
Resolution
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen technology
LED edgelit with Local Dimming
SMART
Voice controlled assistant
Amazon Alexa via remote
Smart platform
webOS 24
Other smart features
Works with Alexa smart speakers
Smartphone app
LG ThinQ app
Screen mirroring
– Miracast
– Chromecast
– AirPlay 2
– Chromecast
– AirPlay 2
Smart TV services
– Catch up TV: BBC iPlayer, ITVX, All 4, My5, UKTV
– Streaming: Apple TV, Amazon Prime Video, Disney+, Netflix, NOW TV, YouTube
– Music: Apple Music, Deezer, Spotify
– App store: LG Content StorePlease note: Some services are only available in the UK
ENERGY CONSUMPTION
Standby mode power demand
0.5 W
On mode power demand (HDR)
202 W
Energy efficiency class (HDR)
G
On mode power demand (SDR)
104 W
Energy efficiency class (SDR)
E
AUDIO
Other features
– Auto-volume leveling
– AI Acoustic Tuning
– AI Acoustic Tuning
Speakers
2
Sound technology
AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix)
Audio power
20 W
Other features
– AI Brightness Control
– Filmmaker mode
– Filmmaker mode
Gaming technology
– Game Optimiser
– HDR game mode: HGiG
– ALLM
– HDR game mode: HGiG
– ALLM
Refresh rate
60 Hz
Processor
α5 Gen7 AI Processor 4K
Picture enhancement
4K upscaling picture enhancement
Motion rate
60 Hz
Dynamic contrast ratio
Dynamic Tone Mapping
TUNER
TV tuner
– Freeview HD (DVB-T2)
– Freesat HD (DVB-S2)Please note: Some services are only available in the UK
Electronic programme guide
8-day EPG and 7-day catch up with Freeview Play
Accessibility features
– Audio guidance
– Audio description
– Enjoy TV sound together
– High contrast
– Greyscale
– Invert colours
– Hard of hearing
– Subtitles
– Audio description
– Enjoy TV sound together
– High contrast
– Greyscale
– Invert colours
– Hard of hearing
– Subtitles
Remote control
Magic remote
PVR function
Yes
– Sleep timer
– Parental lock
– Parental lock
VESA mount
400 x 300
Table-top stand
Yes
GENERAL
Material
Plastic
Box contents
– LG 75UT91006LA 75″ Smart 4K Ultra HD HDR LED TV
– Magic remote
– TV stand
– Batteries
– Screws
– User manual
– TV stand
– Batteries
– Screws
– User manual
Dimensions
– TV with stand: 1042 x 1677 x 370 mm (H x W x D)
– TV: 965 x 1677 x 30.9 mm (H x W x D)
– Boxed: 1205 x 1820 x 228 mm (H x W x D)
Weight
– TV with stand: 41.5 kg
– TV: 33.3 kg
– Boxed: 52.4 kg
– TV: 33.3 kg
– Boxed: 52.4 kg
Guarantee
3 year
Internal menu languages
37 languages
Colour
– TV: Ashed blue
– Stand: Rocky black
– Stand: Rocky black
CONNECTIVITY
Bluetooth
Bluetooth 5.1
Ethernet
WiFi
Connections
– HDMI 2.0 x 3
– USB 2.0 x 2
– USB 2.0 x 2
Audio output
Optical x 1
SKU: LHA-8806084644930
Categories: 4K Ultra HD TVs, 75" - 79" TVs, Smart TVs, Televisions, TV & Audio