PHILIPS 65PUS7009/12 65″ Smart 4K Ultra HD HDR LED TV
Technical specifications for PHILIPS 65PUS7009/12 65″ Smart 4K Ultra HD HDR LED TV
HDR
– HDR10+
– HDR10
– Hybrid Log Gamma (HLG)
– Hybrid Log Gamma (HLG)
Screen size
65″
Resolution
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen technology
LED directlit
Smart platform
Titan OS
Other smart features
Works with Amazon Alexa and Google Assistant speakers
Smartphone app
Philips Smart TV app
Screen mirroring
Miracast (Android)
Smart TV services
– Catch up TV: BBC iPlayer, ITVX, Channel 4, My5
– Streaming: Amazon Prime Video, Britbox, Disney+, Netflix, YouTube
– App store: Titan OS store
– App store: Titan OS store
Please note: Some services are only available in the UK.
ENERGY CONSUMPTION
Standby mode power demand
0.5 W
On mode power demand (HDR)
177 W
Energy efficiency class (HDR)
G
On mode power demand (SDR)
90 W
Energy efficiency class (SDR)
F
AUDIO
Other features
Dolby Dialogue Enhancement
Sound processing
– Dolby Atmos
– DTS:X
– DTS:X
Speakers
2
Sound technology
Sound Virtualizer
Audio power
20 W
Gaming technology
VRR
Refresh rate
60 Hz
Processor
Pixel Precise Ultra HD
Processing rate
60 Hz
Noise reduction
Yes
Picture enhancement
4K upscaling
TUNER
TV tuner
– Freeview HD (DVB-T2)
– DVB-C
– DVB-C
Electronic programme guide
7-day EPG and 7-day catch up with Freeview Play
Other features
– Sleep timer
– Parental lock
– Parental lock
VESA mount
400 x 200
Table-top stand
Yes
GENERAL
Material
Plastic
Box contents
– Table top stand with screws
– Remote control
– AAA batteries x 2
– AC power cable
– Quick start guide
– Legal and safety brochure
– Table top stand with screws
– Remote control
– AAA batteries x 2
– AC power cable
– Quick start guide
– Legal and safety brochure
Dimensions
– TV with stand: 901 x 1445 x 300 mm (H x W x D)
– TV: 837 x 1445 x 97 mm (H x W x D)
– Boxed: 955 x 1600 x 185 mm (H x W x D)
Weight
– TV with stand: 17.5 kg
– TV: 17.35 kg
– Boxed: 29.21 kg
– TV: 17.35 kg
– Boxed: 29.21 kg
Guarantee
3 year
Internal menu languages
39 languages
Colour
Black
DLNA certified
Ethernet
WiFi
Connections
– HDMI 2.0a x 3
– USB 2.0 x 2
– USB 2.0 x 2
Audio output
– Optical x 1
– Co-axial x 1
– Co-axial x 1
SKU: LHA-8718863041055
Categories: 65" - 74" TVs, Televisions, TV & Audio