SAMSUNG DU8500 65 inch LED 4K HDR Smart TV (2024) – UE65DU8500
HDR
– HDR10+
– HDR10
– Hybrid Log Gamma (HLG)
– Hybrid Log Gamma (HLG)
Screen size
65″
Resolution
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen technology
LED
SMART
Voice controlled assistant
– Bixby via remote or TV
– Amazon Alexa via remote or TV
Smart platform
Samsung Tizen Smart Hub
Smartphone app
SmartThings app
Screen mirroring
– Mobile to TV (Android / iOS)
– Sound Mirroring (Android / iOS)
– Wireless TV On (Android / iOS)
– Tap View (Android / iOS)
– Tap View (Android / iOS)
Smart TV services
– Catch up TV: BBC iPlayer, ITVX, All 4, My5, UKTV
– Streaming: Apple TV, Amazon Prime Video, BT Sport, Disney+, Netflix, NOW TV, YouTube
– Music: Deezer, Spotify
– App store: Samsung Tizen App StorePlease note: Some services are only available in the UK
– Music: Deezer, Spotify
ENERGY CONSUMPTION
Standby mode power demand
0.5 W
On mode power demand (HDR)
164 W
Energy efficiency class (HDR)
G
On mode power demand (SDR)
107 W
Energy efficiency class (SDR)
G
AUDIO
Other features
– Adaptive Sound
– Q-Symphony
– Pre-selection Descriptor
– Q-Symphony
– Pre-selection Descriptor
Speakers
2
Sound technology
Object Tracking Sound Lite
Audio power
20 W
Other features
Contrast Enhancer
Gaming technology
– Auto Game Mode
– HGiG
– Gaming Hub
– HGiG
– Gaming Hub
Refresh rate
60 Hz
Processor
Crystal Processor 4K
Picture enhancement
4K upscaling
Motion rate
50 Hz
Dynamic contrast ratio
Mega
TUNER
TV tuner
– DVB-T2
– TV PLUSPlease note: Some services are only available in the UK
Electronic programme guide
Yes
FEATURES
Security features
Samsung Knox Security
Accessibility features
– Voice Guide
– Low Vision Support
– Audio Description
– Zoom Menu and Text
– High Contrast
– SeeColors
– Color Inversion
– Grayscale
– Picutre off
– Closed Caption (Subtitle)
– Multi-output Audio
– Sign Language Zoom
– Slow Button Repeat
– Remote Control App
– Low Vision Support
– Audio Description
– Zoom Menu and Text
– High Contrast
– SeeColors
– Color Inversion
– Grayscale
– Picutre off
– Closed Caption (Subtitle)
– Multi-output Audio
– Sign Language Zoom
– Slow Button Repeat
– Remote Control App
PVR function
No
– Sleep timer
– Parental lock
– Parental lock
VESA mount
400 x 300
Table-top stand
Yes
Box contents
– Samsung UE65DU8500KXXU 65″ Smart 4K Ultra HD HDR LED TV with Bixby & Amazon Alexa
– Power cable
– User manual
– Power cable
– User manual
Dimensions
– TV with stand: 897.5 x 1451.7 x 290.2 mm (H x W x D)
– TV: 832.3 x 1451.7 x 25.7 mm (H x W x D)
– Boxed: 950 x 1612 x 164 (H x W x D)
Weight
– TV with stand: 21.7 kg
– TV: 20.9 kg
– Boxed: 28.7 kg
– TV: 20.9 kg
– Boxed: 28.7 kg
Guarantee
3 year
Internal menu languages
27 languages
Colour
Titan grey
CONNECTIVITY
Bluetooth
Bluetooth 5.2
Ethernet
WiFi
Connections
– HDMI 2.0b x 3
– USB 3.0 x 2
– USB 3.0 x 2
SKU: LHA-8806095491226
Categories: 4K Ultra HD TVs, 65" - 74" TVs, Televisions, TV & Audio
Tags: SAMSUNG, SAMSUNG DU8500, SAMSUNG DU8500 65 inch LED 4K HDR Smart TV (2024) - UE65DU8500