SAMSUNG Q60D 43 inch QLED 4K HDR Smart TV (2024) – QE43Q60D
HDR technology
Quantum HDR
HDR
– HDR10+
– HDR10
– Hybrid Log-Gamma (HLG)
– Hybrid Log-Gamma (HLG)
Screen size
43″
Resolution
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen technology
QLED
SMART
Voice controlled assistant
– Bixby via remote or TV
– Amazon Alexa via remote or TV
Smart platform
Samsung Tizen Smart Hub
Smartphone app
SmartThings app
Screen mirroring
– Mobile to TV (Android & iOS)
– Tap Mirroring (compatible Galaxy smartphone required)
– TV initiate mirroring
– Sound Mirroring
– Wireless TV On
– TV initiate mirroring
– Sound Mirroring
– Wireless TV On
Smart TV services
– Catch up TV: BBC iPlayer, ITVX, All 4, My5, UKTV
– Streaming: Apple TV, Amazon Prime Video, BT Sport, Disney+, Netflix, NOW TV, YouTube
– Music: Apple Music, Deezer, Spotify
– App store: Samsung Tizen App Store
Please note: Some services are only available in the UK
ENERGY CONSUMPTION
Standby mode power demand
0.5 W
On mode power demand (HDR)
101 W
Energy efficiency class (HDR)
G
On mode power demand (SDR)
50 W
Energy efficiency class (SDR)
F
AUDIO
Other features
– Adaptive Sound
– Q-Symphony for soundbars
– Q-Symphony for soundbars
Speakers
2
Sound technology
Object Tracking Sound Lite
Audio power
20 W
Gaming technology
– Game Motion Plus
– Super Ultrawide GameView
– Mini map zoom
– HGiG
– HDR game mode
– Auto Game Mode
– Gaming Hub
– Super Ultrawide GameView
– Mini map zoom
– HGiG
– HDR game mode
– Auto Game Mode
– Gaming Hub
Refresh rate
60 Hz
Processor
Quantum Processor Lite 4K
Picture enhancement
– 100% Colour Volume
– Contrast Enhancer
– 4K Upscalling
– Contrast Enhancer
– 4K Upscalling
Motion rate
50 Hz
Dynamic contrast ratio
Dual LED
TUNER
TV tuner
– TV PLUS
– DVB-T/T2/S2/C
– DVB-T/T2/S2/C
Electronic programme guide
Yes
FEATURES
Security features
Samsung Knox Security
Accessibility features
– Voice Guide
– Low Vision Support
– Audio Description
– Zoom Menu and Text
– High Contrast
– SeeColors
– Colour Inversion
– Grayscale
– Picture off
– Closed Caption (Subtitle)
– Multi-output Audio
– Sign Language Zoom
– Slow Button Repeat
– Remote Control App
– Low Vision Support
– Audio Description
– Zoom Menu and Text
– High Contrast
– SeeColors
– Colour Inversion
– Grayscale
– Picture off
– Closed Caption (Subtitle)
– Multi-output Audio
– Sign Language Zoom
– Slow Button Repeat
– Remote Control App
PVR function
Yes
Other features
– Sleep timer
– Parental lock
– Parental lock
VESA mount
200 x 200
Table-top stand
Box contents
– Samsung QE43Q60DAUXXU 43″ Smart 4K Ultra HD HDR QLED TV
– Remote control
– Power cable
– User manual
– Remote control
– Power cable
– User manual
Dimensions
– TV with stand: 624.1 x 966.3 x 187.6 mm (H x W x D)
– TV: 560.3 x 966.3 x 25.7 mm (H x W x D)
– Boxed: 677 x 1093 x 129 mm (H x W x D)
Weight
– TV with stand: 9 kg
– TV: 8.4 kg
– Boxed: 12.2 kg
– TV: 8.4 kg
– Boxed: 12.2 kg
Guarantee
3 year
Internal menu languages
27 languages
Colour
– TV: Titan grey
– Stand: Black
– Stand: Black
CONNECTIVITY
Bluetooth
Bluetooth 5.2
Ethernet
WiFi
Connections
– HDMI 2.0b x 3
– USB 3.0 x 2
– USB 3.0 x 2
Audio output
Optical x 1
SKU: LHA-8806095465326
Categories: 39" - 45" TVs, 4K Ultra HD TVs, Televisions, TV & Audio
Tags: SAMSUNG, SAMSUNG Q60D, SAMSUNG Q60D 43 inch QLED 4K HDR Smart TV (2024) - QE43Q60D