SAMSUNG QE55S95CATXXU 55″ Smart 4K Ultra HD HDR OLED TV with Bixby & Alexa
HDR technology
Quantum HDR OLED+
HDR
– HDR10+
– Hybrid Log-Gamma (HLG)
– Hybrid Log-Gamma (HLG)
Screen size
55″
Resolution
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen technology
OLED
SMART
Voice controlled assistant
– Bixby via remote or TV
– Amazon Alexa via remote or TV
Smart platform
Samsung Tizen Smart Hub
Smartphone app
SmartThings app
Screen mirroring
Phone to TV / TV to phone (Android / iOS / Microsoft Teams)
Smart TV services
– Catch up TV: BBC iPlayer, ITVX, All 4, My5, UKTV
– Streaming: Apple TV, Amazon Prime Video, BT Sport, Disney+, Netflix, NOW TV, YouTube
– Music: Apple Music, Deezer, Spotify
– App store: Samsung Tizen app storePlease note: Some services are only available in the UK
ENERGY CONSUMPTION
Standby mode power demand
0.5 W
On mode power demand (HDR)
151 W
Energy efficiency class (HDR)
G
On mode power demand (SDR)
84 W
Energy efficiency class (SDR)
G
AUDIO
Other features
– Adaptive Sound+
– Active Voice Amplifier
– Q-Symphony for soundbars
– Active Voice Amplifier
– Q-Symphony for soundbars
Sound processing
– Dolby Atmos
– Dolby Digital Plus
– Dolby Digital Plus
Speakers
8
Sound technology
Object Tracking Sound Plus
Audio power
60 W
PICTURE QUALITY
Anti-glare / reflective screen
Yes
Other features
– Ultra Viewing Angle
– Ambient mode sensor
– Ambient mode sensor
Gaming technology
– Auto game mode (ALLM)
– HDR game mode
– AMD FreeSync Premium Pro
– Game Bar 2.0
– Game Motion Plus
– Super Ultrawide Game View
– Mini Map Zoom
– Dynamic Black EQ
– HDR game mode
– AMD FreeSync Premium Pro
– Game Bar 2.0
– Game Motion Plus
– Super Ultrawide Game View
– Mini Map Zoom
– Dynamic Black EQ
Refresh rate
120 Hz (up to 144 Hz)
Processor
Neural Quantum Processor 4K
Contrast
Peak brightness: 1300 nits
4K Ultra HD compatibility
4K AI upscaling picture enhancement
Noise reduction
Yes
Picture enhancement
– Perceptional colour mapping
– Real Depth contrast enhancer
– Motion Xcelerator Turbo Pro
– Real Depth contrast enhancer
– Motion Xcelerator Turbo Pro
Motion rate
144 Hz
Dynamic contrast ratio
Self-illuminating pixels
TUNER
TV tuner
TV PLUS
Please note: Some services are only available in the UK
Electronic programme guide
7-day EPG
FEATURES
Remote control
SolarCell remote
PVR function
– Sleep timer
– Parental lock
– Parental lock
VESA mount
400 x 300
Table-top stand
GENERAL
Material
Aluminium & plastic
Box contents
– Samsung QE55S95CATXXU 55″ Smart 4K Ultra HD HDR OLED TV
– SolarCell remote control
– Smart remote control
– Batteries
– AC power cable
– User manual
– SolarCell remote control
– Smart remote control
– Batteries
– AC power cable
– User manual
Dimensions
– TV with stand: 771.4 x 1224.6 x 267.9 mm (H x W x D)
– TV: 606.3 x 1224.6 x 11 mm (H x W x D)
– Boxed: 818 x 1432 x 165 mm (H x W x D)
Weight
– TV with stand: 23.9 kg
– TV: 13.8 kg
– Boxed: 33.1 kg
– TV: 13.8 kg
– Boxed: 33.1 kg
Guarantee
5 years
Internal menu languages
28 languages
Colour
Titan black
CONNECTIVITY
Bluetooth
Bluetooth 5.2
DLNA certified
Ethernet
WiFi
Built-in WiFi
Connections
– HDMI 2.1 x 4
– USB 2.0 x 3
– USB 2.0 x 3
Audio output
Optical x 1
SKU: LHA-8806094943818
Categories: 4K Ultra HD TVs, 55" - 64" TVs, OLED TVs, Televisions, TV & Audio
Tags: SAMSUNG, SAMSUNG QE55S95CATXXU, SAMSUNG QE55S95CATXXU 55" Smart 4K Ultra HD HDR OLED TV with Bixby & Alexa