SAMSUNG S93D 77 inch OLED 4K HDR Smart TV (2024) – QE77S93D
SAMSUNG
Availability:
In stock
✅ Genuine UK Product
📦 Brand New & Factory Sealed
🛡️ Includes Manufacturer's Warranty
    First-time customer❓
    Enjoy 10% off with code EXTRA10
  • Glorious 4K viewing on a revolutionary glare-free display
  • Adaptive Sound+ automatically adjusts to your surroundings
  • Refresh rate: 120 Hz (up to 144 Hz)
  • HDMI 2.1 x 4
  • 5 year guarantee
  • Samsung Smart TV has a large choice of apps & services
In stock
ENERGY CONSUMPTION
Energy efficiency class (SDR)
F
On mode power demand (SDR)
126 W
Energy efficiency class (HDR)
G
On mode power demand (HDR)
190 W
Standby mode power demand
0.5 W
AUDIO
Audio power
40 W
Sound technology
– Object Tracking Sound Lite
– 360 Audio
Speakers
2.1
Sound processing
Dolby Atmos
Other features
– Adaptive Sound Pro
– Q-Symphony
– Active Voice Amplifier Pro
– Audio Pre-selection Descriptor
CONNECTIVITY
Audio output
Optical x 1
Connections
– HDMI 2.1 x 4
– USB 3.0 x 2
WiFi
Yes
Ethernet
Yes
Bluetooth
Bluetooth 5.2
SCREEN
Screen technology
OLED
Resolution
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen size
77″
HDR
– HDR10+
– HDR10
– Hybrid Log-Gamma (HLG)
HDR technology
OLED HDR+
PICTURE QUALITY
Dynamic contrast ratio
Self-illuminating pixels
Motion rate
Motion Xcelerator 144 Hz
Picture enhancement
4K AI Upscaling
Processor
NQ4 AI Gen2 Processor
Refresh rate
120 Hz (up to 144 Hz)
Gaming technology
– Auto Game Mode (ALLM)
– Game Motion Plus
– VRR
– Dynamic Black EQ
– Surround Sound
– Super Ultra-Wide Game View
– MiniMap Zoom
– Hue Sync
– FreeSync Premium Pro
– HGiG
– Gaming Hub
Other features
– Ultra Viewing Angle
– Real Depth Enhancer
Anti-glare / reflective screen
TUNER
Electronic programme guide
TV tuner
– TV PLUS
– DVB-T2/S2
Please note: Some services are only available in the UK
FEATURES
Table-top stand
VESA mount
400 x 300
– Sleep timer
– Parental lock
PVR function
Remote control
Solar Cell Remote
Accessibility features
– Voice guide
– Low vision support
– Hearing impaired support
– Motor impaired support
Security features
Samsung Knox Security
SMART
Smart TV services
– Catch up TV: BBC iPlayer, ITVX, All 4, My5, UKTV
– Streaming: Apple TV, Amazon Prime Video, BT Sport, Disney+, Netflix, NOW TV, YouTube
– Music: Amazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify
– App store: Samsung Tizen App Store
Screen mirroring
– TV to mobile and mobile to TV (Android / iOS)
– TV initiate mirroring (Android / iOS)
– Sound Mirroring (Android / iOS)
– Wireless TV On (Android / iOS)
– Tap View (Android / iOS)
Smartphone app
SmartThings app
Smart platform
Samsung Tizen Smart Hub
Voice controlled assistant
– Bixby via remote or TV
– Amazon Alexa via remote or TV
GENERAL
Colour
– TV: Carbon silver
– Stand: Satin silver
Internal menu languages
28 languages
Guarantee
5 years
Weight
– TV with stand: 34.2 kg
– TV: 32.4 kg
– Boxed: 44.9 kg
Dimensions
– TV with stand: 1058.6 x 1718.5 x 359 mm (H x W x D)
– TV: 987.6 x 1718.5 x 44.9 mm (H x W x D)
– Boxed: 1154 x 1885 x 180 mm (H x W x D)
Box contents
– Samsung QE77S93DAEXXU 77″ Smart 4K Ultra HD HDR OLED TV
– Solar Cell Remote
– Power cable
– User manual
Weight44.9 kg
Dimensions1154 × 1885 × 180 mm
Brand
SAMSUNG
Model
QE77S93D
Colour
Carbon Silver
EAN
  • 5 year guarantee
Based on 0 reviews
0.0 overall
0
Be the first to review “SAMSUNG S93D 77 inch OLED 4K HDR Smart TV (2024) – QE77S93D”