SHARP 4T-C50FJ7KL1FB 50″ Smart 4K Ultra HD HDR LED TV
Technical specifications for SHARP 4T-C50FJ7KL1FB 50″ Smart 4K Ultra HD HDR LED TV
ENERGY CONSUMPTION
Energy efficiency class (SDR)
F
On mode power demand (SDR)
64 W
Energy efficiency class (HDR)
G
On mode power demand (HDR)
104 W
Standby mode power demand
0.5 W
AUDIO
Audio power
20 W
Speakers
2
Sound processing
– Dolby Digital
– Dolby Digital Plus
– Dolby AC-4
– Dolby Digital Plus
– Dolby AC-4
Other features
Sound equaliser
CONNECTIVITY
Audio output
– Optical x 1
– 3.5 mm jack x 1
– 3.5 mm jack x 1
Connections
– HDMI 2.1 x 3 (ARC compatible x 1)
– USB 2.0 x 2
– USB 2.0 x 2
WiFi
Yes
Ethernet
Yes
DLNA certified
SCREEN
Screen technology
LED backlit
Resolution
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen size
50″
HDR
– Dolby Vision
– HDR10
– Hybrid Log Gamma (HLG)
– HDR10
– Hybrid Log Gamma (HLG)
Bezel width
2 mm
PICTURE QUALITY
Dynamic contrast ratio
Native contrast ratio
4000:1
Noise reduction
Response time
9.5 ms
4K Ultra HD compatibility
Video CODEC: HEVC H.265 / VP9 / AV1
Contrast
Peak brightness: 330 nits
Refresh rate
60 Hz
Gaming technology
HDR game mode
TUNER
Electronic programme guide
7-day EPG and 7-day catch up with Freeview Play
TV tuner
Freeview HD (DVB-T2)
Please note: Some services are only available in the UK
FEATURES
Table-top stand
VESA mount
400 x 300
Other features
– Sleep timer
– Parental lock
– Parental lock
Remote control
SMART
Smart TV services
– Catch up TV: BBC iPlayer, ITVX, All 4, My5, UKTV
– Streaming: Amazon Prime Video, Apple TV, Disney+, Netflix, YouTube
– App store: Roku store
– App store: Roku store
Screen mirroring
Smartphone app
Roku App
Smart platform
Roku TV
GENERAL
Colour
Black
Internal menu languages
28 languages
Guarantee
5 years
Weight
– TV with stand: 9.7 kg
– TV: 9.3 kg
– Boxed: 13.8 kg
– TV: 9.3 kg
– Boxed: 13.8 kg
Dimensions
– TV with stand: 723.8 x 1116.5 x 256.1 mm (H x W x D)
– TV: 648.3 x 1116.5 x 80.2 mm (H x W x D)
– Boxed: 745 x 1200 x 160 mm (H x W x D)
Box contents
– Accessories bag
– Quick start guide
– Accessories bag
– Quick start guide
Material
Stand: Aluminium
SKU: LHA-5903802468885
Categories: 46" - 54" TVs, 4K Ultra HD TVs, Televisions, TV & Audio
Tags: SHARP, SHARP 4T-C50FJ7KL1FB, SHARP 4T-C50FJ7KL1FB 50" Smart 4K Ultra HD HDR LED TV