AMAZON Omni QLED Series Fire TV QL55F601U 55″ Smart 4K Ultra HD HDR TV with Amazon Alexa
ENERGY CONSUMPTION
Energy efficiency class (SDR)
G
On mode power demand (SDR)
111 W
Energy efficiency class (HDR)
G
On mode power demand (HDR)
185 W
Standby mode power demand
0.5 W
AUDIO
Audio power
16 W
Speakers
2
Sound processing
Dolby Digital Plus
CONNECTIVITY
Audio output
– Optical x 1
– 3.5 mm jack x 1
– 3.5 mm jack x 1
Connections
– HDMI 2.1 x 1 (eARC compatible)
– HDMI 2.0b x 3
– USB 2.0 x 1
– HDMI 2.0b x 3
– USB 2.0 x 1
WiFi
Yes
Ethernet
Yes
Bluetooth
Bluetooth 5.0
SCREEN
Screen technology
QLED
Resolution
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen size
55″
HDR
– Dolby Vision IQ
– HDR10+
– HDR10
– Hybrid Log Gamma (HLG)
– Hybrid Log Gamma (HLG)
Bezel width
12 mm
Contrast
Peak brightness: 300 nits
Refresh rate
60 Hz
Netflix Calibrated Mode
Gaming technology
HDR game mode
TUNER
Electronic programme guide
7-day EPG and 7-day catch up with Freeview Play
TV tuner
Freeview HD (DVB-T2)
Please note: Some services are only available in the UK
FEATURES
Table-top stand
VESA mount
400 x 300
Other features
– Sleep timer
– Parental lock
– Parental lock
Remote control
Fire TV Voice Remote
SMART
Smart TV services
– Catch up TV: BBC iPlayer, ITVX, All 4, My5, UKTV
– Streaming: Amazon Prime Video, Apple TV, BT Sport, Disney+, Google Play, Netflix, NOW TV, YouTube
– Music: Apple Music, Deezer, Spotify
– App storePlease note: Some services are only available in the UK
Smart platform
Fire TV
Voice controlled assistant
Amazon Alexa via TV or remote
GENERAL
Colour
Grey
Internal menu languages
English
Guarantee
5 years
Weight
– TV with stand: 15.5 kg
– TV: 15.5 kg
– Boxed: 20.6 kg
– TV: 15.5 kg
– Boxed: 20.6 kg
Dimensions
– TV with stand: 804 x 1232 x 266mm (H x W x D)
– TV: 726 x 1232 x 84 mm (H x W x D)
– Boxed 837 x 165 x 1350 mm (H x W x D)
Box contents
– Amazon Omni QLED Series Fire TV QL55F601U 55″ Smart 4K Ultra HD HDR TV
– Alexa Voice Remote
– AAA batteries x 2
– TV stand legs x 2
– Power cord
– Screws x 4
– Quick start guide
– Alexa Voice Remote
– AAA batteries x 2
– TV stand legs x 2
– Power cord
– Screws x 4
– Quick start guide
Material
Metal & plastic
SKU: LHA-0840268933678
Categories: 4K Ultra HD TVs, 55" - 64" TVs, QLED TVs, Televisions, TV & Audio
Tags: AMAZON, AMAZON Omni QLED Series Fire TV QL55F601U 55" Smart 4K Ultra HD HDR TV with Amazon Alexa, AMAZON QL55F601U