LG 75QNED756RA 75″ Smart 4K Ultra HD HDR QNED TV with Amazon Alexa
Technical specifications for LG 75QNED756RA 75″ Smart 4K Ultra HD HDR QNED TV with Amazon Alexa
ENERGY CONSUMPTION
Energy efficiency class (SDR)
E
On mode power demand (SDR)
106 W
Energy efficiency class (HDR)
G
On mode power demand (HDR)
193 W
Standby mode power demand
0.5 W
AUDIO
Audio power
20 W
Sound technology
AI Sound Pro (Virtual 5.1.2 Up-mix)
Speakers
2
Other features
– AI Acoustic Tuning
– Bluetooth Surround Ready for LG portable speakers
– Clear Voice Pro
– LG Sound Sync
– Clear Voice Pro
– LG Sound Sync
CONNECTIVITY
Audio output
Optical x 1
Connections
– HDMI 2.0 x 4 (eARC compatible x 1)
– USB 2.0 x 2
– USB 2.0 x 2
WiFi
Yes
Ethernet
Yes
Bluetooth
Bluetooth 5.0
SCREEN
Screen technology
QNED edgelit with Local Dimming
Resolution
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen size
75″
HDR
– HDR10
– Hybrid Log Gamma (HLG)
– Hybrid Log Gamma (HLG)
HDR technology
Active HDR
PICTURE QUALITY
Dynamic contrast ratio
Dynamic Tone Mapping
Motion rate
60 Hz
Picture enhancement
Quantum Dot NanoCell
4K Ultra HD compatibility
– Video CODEC: HEVC H.265 / VP9
– AI upscaling picture enhancement
Processor
α5 Gen6 AI Processor 4K
Refresh rate
60 Hz
Gaming technology
– HDR game mode
– HGIG
– Game Optimiser
– ALLM
– HGIG
– Game Optimiser
– ALLM
Other features
– AI Brightness Control
– Filmmaker mode
– Filmmaker mode
TUNER
Electronic programme guide
8-day EPG and 7-day catch up with Freeview Play
TV tuner
– Freeview HD (DVB-T2)
– Freesat HD (DVB-S2)Please note: Some services are only available in the UK
FEATURES
Table-top stand
VESA mount
400 x 400
– Sleep timer
– Parental lock
– Parental lock
PVR function
Remote control
Magic remote
SMART
Smart TV services
– Catch up TV: BBC iPlayer, ITVX, All 4, My5, UKTV
– Streaming: Apple TV, Amazon Prime Video, Disney+, Netflix, NOW TV, YouTube
– Music: Apple Music, Deezer, Spotify
– App store: LG Content StorePlease note: Some services are only available in the UK
Screen mirroring
– Miracast (Android / iOS)
– Apple AirPlay 2 (iOS)
– Apple AirPlay 2 (iOS)
Smartphone app
LG ThinQ
Other smart features
Works with Alexa smart speakers
Smart platform
webOS
Voice controlled assistant
Amazon Alexa via remote
GENERAL
Colour
– TV: Ashed blue
– Stand: Dark steel silver
– Stand: Dark steel silver
Internal menu languages
38 languages
Guarantee
5 years
Weight
– TV with stand: 36.9 kg
– TV: 35.9 kg
– Boxed: 45.7 kg
– TV: 35.9 kg
– Boxed: 45.7 kg
Dimensions
– TV with stand: 1029 x 1675 x 359 mm (H x W x D)
– TV : 964 x 1675 x 44.5 mm (H x W x D)
– Boxed: 1115 x 1820 x 200 mm (H x W x D)
Box contents
– LG 75QNED756RA 75″ Smart 4K Ultra HD HDR QNED TV
– Magic remote
– Batteries
– Stand
– Screws
– User manual
– Batteries
– Stand
– Screws
– User manual
Material
Plastic
tech expert
SKU: LHA-8806087075298
Categories: 4K Ultra HD TVs, 75" - 79" TVs, QNED TVs, Televisions, TV & Audio
Tags: LG, LG 75QNED756RA, LG 75QNED756RA 75" Smart 4K Ultra HD HDR QNED TV with Amazon Alexa