LG OLED55CS6LA 55″ Smart 4K Ultra HD HDR OLED TV with Google Assistant & Amazon Alexa
AUDIO
Audio power
40 W
Sound technology
AI Sound Pro (Virtual 7.1.2 Up-mix)
Speakers
4
Sound processing
Dolby Atmos
Other features
– AI Acoustic Tuning
– Clear Voice Pro
– Clear Voice Pro
CONNECTIVITY
Audio output
Optical x 1
Connections
– HDMI 2.1 x 4 (eARC compatible x 1, Simplink)
– USB 2.0 x 3
– USB 2.0 x 3
WiFi
Yes
Ethernet
Yes
Bluetooth
Bluetooth 5.0
SCREEN
Screen technology
OLED
Resolution
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen size
55″
HDR
– Dolby Vision
– HDR10
– Hybrid Log Gamma (HLG)
– HDR10
– Hybrid Log Gamma (HLG)
HDR technology
Cinema HDR
PICTURE QUALITY
Dynamic contrast ratio
Perfect Black
Motion rate
120 Hz
Picture enhancement
Perfect Color
Noise reduction
Response time
0.1 ms
4K Ultra HD compatibility
– Video CODEC: HEVC H.265 / VP9
– 4K upscaling picture enhancement
Processor
α9 Gen5 AI Processor 4K
Refresh rate
120 Hz
Gaming technology
– Nvidia G-Sync
– AMD FreeSync
– Game Optimiser
– HDR game mode
– VRR
– ALLM
– HGiG
– AMD FreeSync
– Game Optimiser
– HDR game mode
– VRR
– ALLM
– HGiG
Other features
– AI Picture Pro
– AI Genre Selection
– AI Brightness Control
– AI Genre Selection
– AI Brightness Control
Anti-glare / reflective screen
TUNER
Electronic programme guide
7-day EPG and 7-day catch up with Freeview Play
TV tuner
– Freeview HD
– Freesat HD
– Freesat HD
Please note: Some services are only available in the UK
FEATURES
Table-top stand
VESA mount
300 x 200
– Sleep timer
– Parental lock
– Parental lock
PVR function
Remote control
Magic remote
SMART
Smart TV services
– Catch up TV: BBC iPlayer, ITV Hub, All 4, My5, UKTV
– Streaming: Apple TV, Prime Video 4K, Britbox, Disney+, Netflix 4K, NOW TV, Sky Store
– Music: Spotify
– App store: LG Content Store
– Custom homepage
– Full internet browser
– Social media: YouTube 4K, Twitch, Facebook Watch
– Gaming apps
– Music: Spotify
– App store: LG Content Store
– Custom homepage
– Full internet browser
– Gaming apps
Screen mirroring
– Miracast (Android / iOS)
– AirPlay 2 (iOS)
– AirPlay 2 (iOS)
Smartphone app
LG ThinQ app
Other smart features
– Works with Google Assistant & Alexa smart speakers
– Works with Apple Homekit
– Works with Apple Homekit
Smart platform
webOS
Voice controlled assistant
– Google Assistant via remote
– Amazon Alexa via remote
– Amazon Alexa via remote
GENERAL
Colour
– TV: Black
– Stand: Dark silver
– Stand: Dark silver
Internal menu languages
37 languages
Guarantee
5 years
Weight
– TV: 18.9 kg
– TV with stand: 23 kg
– Boxed: 28.6 kg
– TV with stand: 23 kg
– Boxed: 28.6 kg
Dimensions
– TV with stand: 738 x 1228 x 251 mm (H x W x D)
– TV: 706 x 1228 x 46.9 mm (H x W x D)
– Boxed: 950 x 1345 x 207 mm (H x W x D)
Box contents
– LG OLED55CS6LA 55″ Smart 4K Ultra HD HDR OLED TV
– Magic remote control
– Batteries
– Stand
– Screws
– User manual
– Magic remote control
– Batteries
– Stand
– Screws
– User manual
Material
– TV: Metal
– Stand: Aluminium
– Stand: Aluminium
SKU: LHA-8806091487223
Categories: 4K Ultra HD TVs, 55" - 64" TVs, OLED TVs, Televisions, TV & Audio
Tags: LG, LG OLED55CS6LA, LG OLED55CS6LA 55" Smart 4K Ultra HD HDR OLED TV with Google Assistant & Amazon Alexa