LG OLED65B36LA 65″ Smart 4K Ultra HD HDR OLED TV with Amazon Alexa
Technical specifications for LG OLED65B36LA 65″ Smart 4K Ultra HD HDR OLED TV with Amazon Alexa
ENERGY CONSUMPTION
Energy efficiency class (SDR)
F
On mode power demand (SDR)
102 W
Energy efficiency class (HDR)
G
On mode power demand (HDR)
164 W
AUDIO
Audio power
20 W
Sound technology
AI Sound Pro (Virtual 5.1.2 Up-mix)
Speakers
2
Sound processing
Dolby Atmos
Other features
– AI Acoustic Tuning
– Clear Voice Pro
– Clear Voice Pro
CONNECTIVITY
Audio output
Optical x 1
Connections
– HDMI 2.1 x 2
– HDMI 2.0b x 2
– USB 2.0 x 2
– HDMI 2.0b x 2
– USB 2.0 x 2
WiFi
Built-in WiFi
Ethernet
Yes
Bluetooth
Bluetooth 5.0
SCREEN
Screen technology
OLED
Resolution
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen size
65″
HDR
– Dolby Vision
– HDR10
– Hybrid Log Gamma (HLG)
– HDR10
– Hybrid Log Gamma (HLG)
HDR technology
Cinema HDR
PICTURE QUALITY
Dynamic contrast ratio
Dynamic Tone Mapping
Motion rate
120 Hz
Picture enhancement
OLED
Noise reduction
Yes
Response time
0.1 ms
4K Ultra HD compatibility
– Video CODEC: HEVC H.265 / VP9
– 4K upscaling picture enhancement
Processor
α7 Gen6 AI Processor 4K
Refresh rate
120 Hz
Gaming technology
– Nvidia G-SYNC
– AMD FreeSync
– Game Optimiser
– HDR game mode
– VRR
– ALLM
– QMS
– Gaming apps including GeForce Now
– AMD FreeSync
– Game Optimiser
– HDR game mode
– VRR
– ALLM
– QMS
Other features
– AI Picture Pro
– AI Genre Selection
– AI Brightness Control
– Filmmaker Mode
– AI Genre Selection
– AI Brightness Control
– Filmmaker Mode
TUNER
Electronic programme guide
7-day EPG and 7-day catch up with Freeview Play
TV tuner
– Freeview HD (DVB-T2)
– Freesat HD (DVB-S2)Please note: Some services are only available in the UK
FEATURES
Table-top stand
VESA mount
300 x 200
– Sleep timer
– Parental lock
– Motion control remote
– Parental lock
– Motion control remote
PVR function
Remote control
Magic remote
SMART
Smart TV services
– Catch up TV: BBC iPlayer, ITVX, All 4, My5, UKTV
– Streaming: Apple TV, Amazon Prime Video, Disney+, Netflix, NOW TV, YouTube
– Music: Spotify, Deezer
– App store: LG Content StorePlease note: Some services are only available in the UK
– Music: Spotify, Deezer
Screen mirroring
Miracast (Android / iOS)
Smartphone app
LG ThinQ app
Other smart features
Works with Alexa smart speakers
Smart platform
webOS
Voice controlled assistant
Amazon Alexa via remote
GENERAL
Colour
– TV: Black
– Stand: Light black
– Stand: Light black
Internal menu languages
38 languages
Guarantee
5 year
Weight
– TV with stand: 25 kg
– TV: 24 kg
– Boxed: 32.7 kg
– TV: 24 kg
– Boxed: 32.7 kg
Dimensions
– TV with stand: 869 x 1449 x 246 mm (H x W x D)
– TV: 832 x 1449 x 46.9 mm (H x W x D)
– Boxed: 950 x 1677 x 207 mm (H x W x D)
Box contents
– LG OLED65B36LA 65″ Smart 4K Ultra HD HDR OLED TV
– Magic remote control
– Batteries
– Stand
– Screws
– User manual
– Magic remote control
– Batteries
– Stand
– Screws
– User manual
Material
– TV: Metal
– Stand: Plastic
– Stand: Plastic
SKU: LHA-8806087072693
Categories: 4K Ultra HD TVs, 65" - 74" TVs, OLED TVs, Televisions, TV & Audio
Tags: LG, LG OLED65B36LA, LG OLED65B36LA 65" Smart 4K Ultra HD HDR OLED TV with Amazon Alexa