SAMSUNG Q80D 65 inch QLED 4K HDR Smart TV (2024) – QE65Q80D
HDR technology
Quantum HDR+
HDR
– HDR10+
– HDR10
– Hybrid Log Gamma (HLG)
– Hybrid Log Gamma (HLG)
Screen size
65″
Resolution
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen technology
QLED edgelit
SMART
Voice controlled assistant
– Bixby via remote or TV
– Amazon Alexa via remote or TV
Smart platform
Samsung Tizen Smart Hub
Smartphone app
SmartThings app
Screen mirroring
– TV to mobile and mobile to TV (Android / iOS)
– TV initiate mirroring (Android / iOS)
– Sound Mirroring (Android / iOS)
– Wireless TV On (Android / iOS)
– Tap View (Android / iOS)
– Tap View (Android / iOS)
Smart TV services
– Catch up TV: BBC iPlayer, ITVX, All 4, My5, UKTV
– Streaming: Amazon Prime Video, Apple TV, BT Sport, Disney+, Netflix, NOW TV, YouTube
– Music: Amazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify
– App store: Samsung Tizen App Store
Please note: Some services are only available in the UK
ENERGY CONSUMPTION
Standby mode power demand
0.5 W
On mode power demand (HDR)
269 W
Energy efficiency class (HDR)
G
On mode power demand (SDR)
105 W
Energy efficiency class (SDR)
G
AUDIO
Other features
– Adaptive Sound Pro
– Q-Symphony
– Q-Symphony
Sound processing
Dolby Atmos
Speakers
4
Sound technology
Object Tracking Sound Lite
Audio power
40 W
Other features
Real Depth Enhancer
Gaming technology
– Auto Game Mode (ALLM)
– Game Motion Plus
– VRR
– Dynamic Black EQ
– Surround Sound
– Super Ultra Wide Game View
– MiniMap Zoom
– Hue Sync
– HGiG
– Gaming Hub
– Game Motion Plus
– VRR
– Dynamic Black EQ
– Surround Sound
– Super Ultra Wide Game View
– MiniMap Zoom
– Hue Sync
– HGiG
– Gaming Hub
Refresh rate
120 Hz
Processor
NQ4 AI Gen2 Processor
Picture enhancement
4K AI upscaling
Motion rate
100 Hz
Dynamic contrast ratio
Direct Full Array
TUNER
TV tuner
– TV PLUS
– DVB-T2/S2
– DVB-T2/S2
Electronic programme guide
Yes
FEATURES
Security features
Samsung Knox Security
Accessibility features
– Voice Guide
– Low Vision Support
– Hearing Impaired Support
– Motor Impaired Support
– Low Vision Support
– Hearing Impaired Support
– Motor Impaired Support
Remote control
Solar Cell Remote
PVR function
Yes
– Sleep timer
– Parental lock
– Parental lock
VESA mount
400 x 300
Table-top stand
Box contents
– Samsung QE65Q80DATXXU 65″ Smart 4K Ultra HD HDR QLED TV
– Remote control
– Power cable
– User manual
– Power cable
– User manual
Dimensions
– TV with stand: 891.3 x 1446.5 x 285.7 mm (H x W x D)
– TV: 829.3 x 1446.5 x 46.6 mm (H x W x D)
– Boxed: 935 x 1625 x 180 mm (H x W x D)
Weight
– TV with stand: 26.1 kg
– TV: 22.9 kg
– Boxed: 33.5 kg
– TV: 22.9 kg
– Boxed: 33.5 kg
Guarantee
5 years
Internal menu languages
27 languages
Colour
Black
CONNECTIVITY
Bluetooth
Ethernet
WiFi
Connections
– HDMI 2.1 x 4
– USB 3.0 x 2
– USB 3.0 x 2
Audio output
Optical x 1
SKU: LHA-8806095469072
Categories: 4K Ultra HD TVs, 65" - 74" TVs, QLED TVs, Smart TVs, Televisions, TV & Audio
Tags: SAMSUNG, SAMSUNG Q80D, SAMSUNG Q80D 65 inch QLED 4K HDR Smart TV (2024) - QE65Q80D