SAMSUNG QE55Q80CATXXU 55″ Smart 4K Ultra HD HDR QLED TV with Bixby & Alexa
ENERGY CONSUMPTION
Energy efficiency class (SDR)
G
On mode power demand (SDR)
84 W
Energy efficiency class (HDR)
G
On mode power demand (HDR)
236 W
AUDIO
Audio power
40 W
Sound technology
Object Tracking Sound Lite
Speakers
4
Sound processing
– Dolby Atmos
– Dolby Digital Plus
– Dolby Digital Plus
Other features
– Adaptive Sound Plus
– Q-Symphony
– Active Voice Amplifier (AVA)
– Space Fit
– Q-Symphony
– Active Voice Amplifier (AVA)
– Space Fit
CONNECTIVITY
Audio output
Optical x 1
Connections
– HDMI 2.1 x 4
– USB 2.0 x 2
– USB 2.0 x 2
WiFi
Built-in WiFi
Ethernet
Yes
DLNA certified
Yes
Bluetooth
Bluetooth 5.2
SCREEN
Screen technology
QLED
Resolution
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen size
55″
HDR
– HDR10+ Adaptive
– HDR10+
– HDR10
HDR technology
Quantum HDR 1000
PICTURE QUALITY
Dynamic contrast ratio
Direct Full Array
Motion rate
100 Hz
Picture enhancement
100% Colour Volume with Quantum Dot
Noise reduction
4K Ultra HD compatibility
4K AI upscaling picture enhancement
Contrast
Peak brightness: 1000 nits
Processor
Quantum Processor 4K
Refresh rate
100 Hz
Gaming technology
– Auto Game Mode (ALLM)
– Motion Xcelerator Turbo
– Super Ultrawide GameView & GameBar 3.0
– Game Motion Plus
– Dynamic black equalizer
– Mini map zoom
– FreeSync Premium Pro
– Gaming hub
– Motion Xcelerator Turbo
– Game Motion Plus
– Dynamic black equalizer
– Mini map zoom
– FreeSync Premium Pro
– Gaming hub
Other features
– Ambient Mode+
TUNER
Electronic programme guide
7-day EPG
TV tuner
TV PLUS
Please note: Some services are only available in the UK
FEATURES
Table-top stand
VESA mount
200 x 200
– Sleep timer
– Parental lock
– Parental lock
PVR function
Remote control
Samsung smart control
SMART
Smart TV services
– Catch up TV: BBC iPlayer, ITVX, All 4, My5, UKTV
– Streaming: Amazon Prime Video, Apple TV, BT Sport, Disney+, Netflix, NOW TV, YouTube
– Music: Apple Music, Deezer, Spotify
– App store: Samsung Tizen App Store
Screen mirroring
– Phone to TV / TV to phone (Android / iOS / Microsoft Teams)
– Tap View (compatible Galaxy smartphone required)
Smartphone app
SmartThings app
Other smart features
– Split Screen with Multi View
– Google Duo
– Smart Calibration Pro (with SmartThings)
– Google Duo
Smart platform
Samsung Smart Hub powered by Tizen
Voice controlled assistant
– Bixby via remote or TV
– Amazon Alexa via remote or TV
GENERAL
Colour
– TV: Carbon silver
– Stand: Carbon silver
– Stand: Carbon silver
Guarantee
5 years
Weight
– TV with stand: 19.8 kg
– TV: 17.1 kg
– Boxed: 24.4 kg
– TV: 17.1 kg
– Boxed: 24.4 kg
Dimensions
– TV with stand: 768 x 1127.6 x 253 mm (H x W x D)
– TV: 706.2 x 1227.6 x 46.9 mm (H x W x D)
– Boxed: 827 x 1445 x 170 mm (H x W x D)
Box contents
– Samsung QE55Q80CATXXU 55″ Smart 4K Ultra HD HDR QLED TV
– Smart control
– Remote control
– Batteries for remote
– Table-top stand
– Power cable
– User manual
– Smart control
– Batteries for remote
– Power cable
– User manual
Material
Aluminium & plastic
SKU: LHA-8806094906325
Categories: 4K Ultra HD TVs, 55" - 64" TVs, QLED TVs, Televisions
Tags: SAMSUNG, SAMSUNG QE55Q80CATXXU, SAMSUNG QE55Q80CATXXU 55" Smart 4K Ultra HD HDR QLED TV with Bixby & Alexa