SAMSUNG QN90D 50 inch Neo QLED 4K HDR Smart TV (2024) – QE50QN90D
HDR technology
Neo Quantum HDR
HDR
– HDR10+
– HDR10
– Hybrid Log Gamma (HLG)
– Hybrid Log Gamma (HLG)
Screen size
50″
Resolution
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen technology
Neo QLED
SMART
Voice controlled assistant
– Bixby via remote or TV
– Amazon Alexa via remote or TV
Smart platform
Samsung Tizen Smart Hub
Smartphone app
SmartThings app
Screen mirroring
– TV to mobile and mobile to TV (Android / iOS)
– TV initiate mirroring (Android / iOS)
– Sound Mirroring (Android / iOS)
– Wireless TV On (Android / iOS)
– Tap View (Android / iOS)
– Tap View (Android / iOS)
Smart TV services
– Catch up TV: BBC iPlayer, ITVX, All 4, My5, UKTV
– Streaming: Apple TV, Amazon Prime Video, BT Sport, Disney+, Netflix, NOW TV, YouTube
– Music: Deezer, Spotify
– App store: Samsung Tizen App StorePlease note: Some services are only available in the UK
– Music: Deezer, Spotify
ENERGY CONSUMPTION
Standby mode power demand
0.5 W
On mode power demand (HDR)
133 W
Energy efficiency class (HDR)
G
On mode power demand (SDR)
61 W
Energy efficiency class (SDR)
F
AUDIO
Other features
– Adaptive Sound
– Q-Symphony
– Q-Symphony
Sound processing
Dolby Atmos
Speakers
4
Sound technology
Object Tracking Sound Lite
Audio power
40 W
PICTURE QUALITY
Anti-glare / reflective screen
Yes
Other features
– Auto HDR Remastering
– Wide Viewing Angle
– Real Depth Enhancer Pro
– Wide Viewing Angle
– Real Depth Enhancer Pro
Gaming technology
– Auto Game Mode (ALLM)
– Game Motion Plus
– VRR
– Dynamic Black EQ
– Surround Sound
– Super Ultra Wide Game View
– MiniMap Zoom
– Hue Sync
– FreeSync
– HGiG
– Gaming Hub
– Game Motion Plus
– VRR
– Dynamic Black EQ
– Surround Sound
– Super Ultra Wide Game View
– MiniMap Zoom
– Hue Sync
– FreeSync
– HGiG
– Gaming Hub
Refresh rate
120 Hz (up to 144 Hz)
Processor
NQ4 AI Gen2 Processor
Noise reduction
Yes
Picture enhancement
4K AI Upscaling
Motion rate
144 Hz
Dynamic contrast ratio
Quantum Matrix Technology
TUNER
TV tuner
– TV PLUS
– DVB-T2/S2Please note: Some services are only available in the UK
Electronic programme guide
FEATURES
Security features
Samsung Knox Security
Accessibility features
– Voice Guide
– Low Vision Support
– Hearing Impaired Support
– Motor Impaired Support
– Low Vision Support
– Hearing Impaired Support
– Motor Impaired Support
Remote control
Solar Cell Remote
PVR function
– Sleep timer
– Parental lock
– Parental lock
VESA mount
200 x 200
Table-top stand
Box contents
– Samsung QE50QN90DATXXU 50″ Smart 4K Ultra HD HDR Neo QLED TV
– Solar cell remote
– User manual
– Power cable
– User manual
– Power cable
Dimensions
– TV with stand: 705.4 x 1113.6 x 220 mm (H x W x D)
– TV: 644.1 x 1113.6 x 26.9 mm (H x W x D)
– Boxed: 767 x 1317 x 140 mm (H x W x D)
Weight
– TV with stand: 17.6 kg
– TV: 13.5 kg
– Boxed: 22.5 kg
– TV: 13.5 kg
– Boxed: 22.5 kg
Guarantee
5 years
Internal menu languages
28 languages
Colour
Titan black
CONNECTIVITY
Bluetooth
Bluetooth 5.2
DLNA certified
Ethernet
WiFi
Connections
– HDMI 2.1 x 4
– USB Type-C x 1
– USB 3.0 x 2
– USB Type-C x 1
– USB 3.0 x 2
Audio output
Optical x 1
SKU: LHA-8806095398839
Categories: 46" - 54" TVs, 4K Ultra HD TVs, QLED TVs, Smart TVs, Televisions, TV & Audio
Tags: SAMSUNG, SAMSUNG QN90D, SAMSUNG QN90D 50 inch Neo QLED 4K HDR Smart TV (2024) - QE50QN90D