SAMSUNG QN95D 75 inch Neo QLED 4K HDR Smart TV (2024) – QE75QN95D
SAMSUNG
Availability:
In stock
✅ Genuine UK Product
📦 Brand New & Factory Sealed
🛡️ Includes Manufacturer's Warranty
    First-time customer❓
    Enjoy 10% off with code EXTRA10
  • Naturally bright colour with Quantum Dot technology
  • Infinity One Design is stunningly thin from all angles
  • Refresh rate: 120 Hz (up to 144 Hz)
  • HDMI 2.1 x 4
  • 5 year guarantee
  • Samsung Smart TV has a large choice of apps & services
In stock
ENERGY CONSUMPTION
Energy efficiency class (SDR)
F
On mode power demand (SDR)
112 W
Energy efficiency class (HDR)
G
On mode power demand (HDR)
269 W
Standby mode power demand
0.5 W
AUDIO
Audio power
70 W
Sound technology
– Object Tracking Sound Plus
– Dolby Atmos
– Q-Symphony
– Adaptive Sound
Speakers
8
Sound processing
Dolby Atmos
CONNECTIVITY
Audio output
Optical x 1
Connections
– HDMI 2.1 x 4
– USB Type-C x 1
– USB A 3.0 x 2
WiFi
Yes
Ethernet
Yes
Bluetooth
Bluetooth 5.2
SCREEN
Screen technology
Neo QLED
Resolution
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen size
75″
HDR
– HDR10+
– HDR10
– Hybrid Log-Gamma (HLG)
HDR technology
Neo Quantum HDR+
PICTURE QUALITY
Dynamic contrast ratio
Quantum Matrix Technology
Motion rate
144 Hz
Picture enhancement
4K AI upscaling
Processor
NQ4 AI Gen2 Processor
Refresh rate
120 Hz (up to 144 Hz)
Gaming technology
– Auto Game Mode (ALLM)
– Game Motion Plus
– VRR
– Dynamic Black EQ
– Surround Sound
– Super Ultra-Wide Game View
– MiniMap Zoom
– Hue Sync
– FreeSync
– HGiG
– Gaming Hub
Other features
– Auto HDR Remastering
– Ultra Viewing Angle
– Real Depth Enhancer Pro
Anti-glare / reflective screen
TUNER
Electronic programme guide
7-day EPG
TV tuner
– TV PLUS
– DVB-T2/S2/C
Please note: Some services are only available in the UK
FEATURES
Table-top stand
VESA mount
400 x 400
Other features
– Sleep timer
– Parental lock
PVR function
Remote control
Solar cell remote
Accessibility features
– Voice guide
– Low vision support
– Hearing impaired support
– Motor impaired support
Security features
Samsung Knox Security
SMART
Smart TV services
– Catch up TV: BBC iPlayer, ITVX, All 4, My5, UKTV
– Streaming: Apple TV, Amazon Prime Video, BT Sport, Disney+, Netflix, NOW TV, YouTube
– Music: Amazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify
– App store: Samsung Tizen App Store
Screen mirroring
– TV to mobile and mobile to TV (Android / iOS)
– TV initiate mirroring (Android / iOS)
– Sound Mirroring (Android / iOS)
– Wireless TV On (Android / iOS)
– Tap View (Android / iOS)
Smartphone app
SmartThings app
Smart platform
Samsung Tizen Smart Hub
Voice controlled assistant
– Bixby via remote or TV
– Amazon Alexa via remote or TV
GENERAL
Colour
– TV: Graphite black
– Stand: Titan black
Internal menu languages
28 languages
Guarantee
5 years
Weight
– TV with stand: 39.3 kg
– TV: 32.5 kg
– Boxed: 50 kg
Dimensions
– TV with stand: 1016.1 x 1668 x 302.4 mm (H x W x D)
– TV: 956.9 x 1668 x 21.6 mm (H x W x D)
– Boxed: 1118 x 1904 x 191 mm (H x W x D)
Box contents
– Samsung QE75QN95DATXXU 75″ Smart 4K Ultra HD HDR Neo QLED TV
– Remote control
– Slim fit cam support
– Zigbee / Thread Module
– Power cable
– User manual
Weight50 kg
Dimensions1118 × 1904 × 191 mm
Brand
SAMSUNG
Model
QE75QN95D
Colour
Graphite Black
EAN
  • 5 year guarantee
Based on 0 reviews
0.0 overall
0
Be the first to review “SAMSUNG QN95D 75 inch Neo QLED 4K HDR Smart TV (2024) – QE75QN95D”