SAMSUNG The Frame LS03D 75 inch Art Mode QLED 4K HDR Smart TV with Wall Mount (2024) – QE75LS03DA
ENERGY CONSUMPTION
Energy efficiency class (SDR)
F
On mode power demand (SDR)
129 W
Energy efficiency class (HDR)
G
On mode power demand (HDR)
264 W
Standby mode power demand
0.5 W
AUDIO
Audio power
40 W
Sound technology
– Object Tracking Sound
– Audio Pre-selection Descriptor
– Adaptive Sound Pro
– Adaptive Sound Pro
Speakers
4
Sound processing
Dolby Atmos
Other features
– Active Voice Amplifier Pro
– 360 Audio
– 360 Audio
CONNECTIVITY
Audio output
Optical digital x 1
Connections
– HDMI 2.1 x 1
– HDMI 2.0b x 3
– USB 2.0b x 3
– USB A 3.0 x 2
– HDMI 2.0b x 3
– USB 2.0b x 3
– USB A 3.0 x 2
WiFi
Yes
Ethernet
Yes
Bluetooth
Bluetooth 5.2
SCREEN
Screen technology
QLED edgelit
Resolution
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen size
75″
HDR
– HDR10+
– HDR10
– Hybrid Log Gamma (HLG)
– Hybrid Log Gamma (HLG)
HDR technology
Quantum HDR
PICTURE QUALITY
Dynamic contrast ratio
Dual LED
Motion rate
120 Hz
Picture enhancement
– 100% Colour Volume with Quantum Dot
– 4K upscaling
– 4K upscaling
Processor
Quantum Processor 4K
Refresh rate
120 Hz
Gaming technology
– Auto Game Mode
– Game Motion Plus
– VRR
– Dynamic Black EQ
– Surround Sound
– Super Ultra Wide Game View
– Minimap zoom
– FreeSync Premium
– HGiG
– Gaming Hub
– Game Motion Plus
– VRR
– Dynamic Black EQ
– Surround Sound
– Super Ultra Wide Game View
– Minimap zoom
– FreeSync Premium
– HGiG
– Gaming Hub
Other features
– Wide Viewing Angle
– Real Depth Enhancer
– Picture Upscale
– Real Depth Enhancer
– Picture Upscale
Anti-glare / reflective screen
TUNER
Electronic programme guide
TV tuner
– TV PLUS
– DVB-T2/S2
– DVB-T2/S2
Please note: Some services are only available in the UK
FEATURES
Table-top stand
VESA mount
400 x 400
– Sleep timer
– Parental lock
– Parental lock
PVR function
Accessibility features
– Voice Guide
– Audio Subtitles
– Relumino
– Magnification
– Audio Description
– Zoom Menu and Text
– High Contrast
– SeeColors
– Color Inversion
– Grayscale
– Picture off
– Multi-output Audio
– Caption Position
– Sign Language Zoom
– Separate Closed Caption
– Slow Button Repeat
– Remote Control App
– Audio Subtitles
– Relumino
– Magnification
– Audio Description
– Zoom Menu and Text
– High Contrast
– SeeColors
– Color Inversion
– Grayscale
– Picture off
– Multi-output Audio
– Caption Position
– Sign Language Zoom
– Separate Closed Caption
– Slow Button Repeat
– Remote Control App
Security features
Samsung Knox
SMART
Smart TV services
– Catch up TV: BBC iPlayer, ITVX, All 4, My5, UKTV
– Streaming: Apple TV, Amazon Prime Video, BT Sport, Disney+, Netflix, NOW TV, YouTube
– Music: Amazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify
– App store: Samsung Tizen App Store
Screen mirroring
– TV to mobile and mobile to TV (Android / iOS)
– TV initiate mirroring (Android / iOS)
– Sound Mirroring (Android / iOS)
– Wireless TV On (Android / iOS)
– Tap View (Android / iOS)
– Tap View (Android / iOS)
Smartphone app
SmartThings app
Smart platform
Samsung Tizen Smart Hub
Voice controlled assistant
– Bixby via remote or TV
– Amazon Alexa via remote or TV
GENERAL
Colour
Black
Internal menu languages
28 languages
Guarantee
5 years
Weight
– TV with stand: 35.9 kg
– TV: 35.3 kg
– Boxed: 50.7 kg
– TV: 35.3 kg
– Boxed: 50.7 kg
Dimensions
– TV with stand: 998.5 x 1682.3 x 315.8 mm (H x W x D)
– TV: 960.4 x 1682.3 x 26.9 mm (H x W x D)
– Boxed: 1113 x 1839 x 207 mm (H x W x D)
Box contents
– Samsung The Frame Art Mode QE75LS03DAUXXU 75″ Smart 4K Ultra HD HDR QLED TV
– Slim Fit Wall Mount
– One Near-Invisible Cable
– One Connect Box
– Remote control
– Power cable
– User manual
– Slim Fit Wall Mount
– One Near-Invisible Cable
– One Connect Box
– Remote control
– Power cable
– User manual
SKU: LHA-8806092049918
Categories: 4K Ultra HD TVs, 75" - 79" TVs, QLED TVs, Smart TVs, Televisions, TV & Audio
Tags: SAMSUNG, SAMSUNG QE75LS03DA, SAMSUNG The Frame LS03D 75 inch Art Mode QLED 4K HDR Smart TV with Wall Mount (2024) - QE75LS03DA