SONY BRAVIA X75WL 43 inch LED 4K HDR Google TV – KD43X75WLPU
HDR
– Dolby Vision
– HDR10
– Hybrid Log Gamma (HLG)
– HDR10
– Hybrid Log Gamma (HLG)
Screen size
43″
Resolution
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen technology
LED directlit
SMART
Voice controlled assistant
Google Assistant via remote
Smart platform
Google TV
Other smart features
Works with Amazon Alexa & Apple HomeKit
Smartphone app
Android TV Remote Control app
Screen mirroring
– Apple AirPlay (iOS)
– Chromecast (iOS/ Android)
– Chromecast (iOS/ Android)
Smart TV services
– Catch up TV: BBC iPlayer, ITVX, All 4, My5, UKTV
– Streaming: Apple TV, Amazon Prime Video, BT Sport, Disney+, Google Play, Netflix, NOW TV, YouTube
– Music: Deezer, Spotify
– App store: Google Play Store Store
– Music: Deezer, Spotify
Please note: Some services are only available in UK
ENERGY CONSUMPTION
Standby mode power demand
0.5 W
On mode power demand (HDR)
77 W
Energy efficiency class (HDR)
G
On mode power demand (SDR)
59 W
Energy efficiency class (SDR)
G
AUDIO
Other features
S-Master Digital Amplifier
Sound processing
– Dolby Audio
– Dolby Atmos
– DTS Digital Surround
– Dolby Atmos
– DTS Digital Surround
Speakers
2
Sound technology
Bass Reflex Speaker
Audio power
20 W
PICTURE QUALITY
Anti-glare / reflective screen
Yes
Other features
Modes:
– Vivid
– Standard
– Cinema
– IMAX Enhanced
– Game
– Graphics
– Photo
– Custom
– Dolby Vision (Vivid/Bright/Dark)
– Vivid
– Standard
– Cinema
– IMAX Enhanced
– Game
– Graphics
– Photo
– Custom
Gaming technology
– HDR game mode
– ALLM
– Custom Screen Size
– Crosshair
– Black Equaliser
– Auto HDR Tone Mapping with PlayStation 5
– Auto Genre Picture Mode with PlayStation 5
– ALLM
– Custom Screen Size
– Crosshair
– Black Equaliser
Refresh rate
60 Hz
Processor
4K Processor X1
4K Ultra HD compatibility
– Video CODEC: HEVC H.265 / VP9
– 4K X-Reality PRO upscaling picture enhancement
Noise reduction
Yes
Motion rate
Motionflow XR 200/240Hz (Native 50/60Hz)
TUNER
TV tuner
– Freeview HD
– Freesat HD
– Freesat HD
Please note: Some services are only available in the UK
Electronic programme guide
7-day EPG and 7-day catch up with YouView
FEATURES
Remote control
Voice remote control
PVR function
– Sleep timer
– Parental lock
– BRAVIA CAM Compatible
– Screen Reader
– Audio Description
– TalkBack
– Text Magnification
– Accessibility Shortcut
– Mic Switch
– Parental lock
– BRAVIA CAM Compatible
– Screen Reader
– Audio Description
– TalkBack
– Text Magnification
– Accessibility Shortcut
– Mic Switch
VESA mount
200 x 200
Table-top stand
GENERAL
Material
– TV: Aluminium
– Stand: Slim T-shape wedge stand
Box contents
– Sony BRAVIA KD-43X75WLPU 43″ Smart 4K Ultra HD HDR LED TV
– Voice remote control (RMF-TX810U)
– Standard remote control (RMT-TX450E)
– Batteries
– AC power cord
– Operating instructions
– Quick setup guide
– Table top stand
– Batteries
– AC power cord
– Operating instructions
– Quick setup guide
Dimensions
– TV with stand: 632 x 972 x 266 mm (H x W x D)
– TV: 567 x 972 x 70 mm (H x W x D)
– Boxed: 695 x 1070 x 141 mm (H x W x D)
Weight
– TV with stand: 9.5 kg
– TV: 9.3 kg
– Boxed: 13 kg
– TV: 9.3 kg
– Boxed: 13 kg
Guarantee
3 year
Internal menu languages
68 languages
Colour
– TV: Dark silver
– Stand: Hairline black
– Stand: Hairline black
CONNECTIVITY
Bluetooth
Bluetooth 4.2
Ethernet
WiFi
Connections
– HDMI 2.0b x 4 (eARC)
– Composite input x 1
– USB 2.0 x 1
– USB 3.0 x 1
– Composite input x 1
– USB 2.0 x 1
– USB 3.0 x 1
Audio output
Optical digital x 1
SKU: LHA-4548736150348
Categories: 39" - 45" TVs, 4K Ultra HD TVs, Televisions, TV & Audio
Tags: SONY, SONY BRAVIA X75WL 43 inch LED 4K HDR Google TV - KD43X75WLPU, SONY X75WL