SONY BRAVIA XR A90K 42 inch OLED 4K HDR Google TV – XR42A90KU
SONY
Availability:
In stock
✅ Genuine UK Product
📦 Brand New & Factory Sealed
🛡️ Includes Manufacturer's Warranty
    First-time customer❓
    Enjoy 10% off with code EXTRA10
  • An immersive OLED experience in compact form
  • Perfect for PS5 & other consoles – gain a competitive edge
  • Refresh rate: 120 Hz
  • HDMI 2.1 x 2 / HDMI 2.0b x 2
  • Claim a 5 year guarantee
  • Personalised content & new entertainment with Google TV
In stock
HDR technology
XR HDR Remaster
HDR
– Dolby Vision
– HDR10
– Hybrid Log Gamma (HLG)
Screen size
42″
Resolution
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen technology
OLED
SMART
Voice controlled assistant
Google Assistant via TV or remote
Smart platform
Google TV
Other smart features
Works with Amazon Alexa & Apple HomeKit
Smartphone app
Android TV Remote Control app
Screen mirroring
– Chromecast (Android / iOS)
– Apple AirPlay (iOS)
– Miracast (Android / iOS)
Smart TV services
– Catch up TV: BBC iPlayer, ITV Player, All 4, My5, UKTV
– Music: Apple Music, Spotify
– App store: Google Play Store
– Custom homepage
– Full internet browser
– Social media: YouTube 4K
– Gaming appsPlease note: Some services are only available in UK
AUDIO
Other features
– S-Master Digital Amplifier
– Voice Zoom 2
Sound processing
– Dolby Atmos
– Dolby Audio
– DTS Digital Surround
Speakers
3
Sound technology
Acoustic Surface Audio+
Audio power
25 W
PICTURE QUALITY
Anti-glare / reflective screen
Yes
Other features
– Ambient optimization (light)
– XR Super Resolution
– XR Smoothing
Gaming technology
– 4K120
– VRR
– ALLM
– HDR game mode
IMAX Enhanced
Yes
Netflix Calibrated Mode
Refresh rate
120 Hz
Processor
Cognitive Processor XR
4K Ultra HD compatibility
– Video CODEC: HEVC H.265 / VP9
– XR 4K Upscaling
Processing rate
XR OLED Motion
Noise reduction
Picture enhancement
– OLED XR Contrast Pro
– XR Triluminos Pro
TUNER
TV tuner
– Freeview HD x 1
– Freesat HD x 1Please note: Some services are only available in the UK
Electronic programme guide
7-day EPG and 7-day catch up with YouView
FEATURES
Remote control
Voice remote control
PVR function
– 2-way position stand
– Metal flush surface
– Sleep timer
– Parental lock
VESA mount
200 x 200
Table-top stand
GENERAL
Material
– TV: Metal
– Stand: Aluminium
Box contents
– Sony BRAVIA XR-42A90KU 42″ Smart 4K Ultra HD HDR OLED TV
– Voice remote control (RMF-TX900U)
– Remote control (RMT-TX440E)
– Batteries
– AC power cord
– Operating instructions
– Quick setup guide
– Tabletop stand
Dimensions
– TV with stand: 551 x 933 x 225 mm (H x W x D)
– TV: 546 x 933 x 57 mm (H x W x D)
– Boxed: 688 x 1052 x 170 mm (H x W x D)
Weight
– TV with stand: 16.7 kg
– TV: 13.3 kg
– Boxed: 21 kg
Guarantee
5 years (2nd year onwards by registration)
Internal menu languages
68 languages
Colour
Titanium Black
CONNECTIVITY
Bluetooth
Bluetooth 4.2
Ethernet
WiFi
Built-in WiFi
Connections
– HDMI 2.1 x 2
– HDMI 2.0b x 2
– Composite input x 1
– USB 3.0 x 1
– USB 2.0 x 1
Audio output
Optical digital x 1
Weight21 kg
Dimensions688 × 1052 × 170 mm
Brand
SONY
Model
XR A90K
Colour
Titanium Black
EAN
  • Refresh rate: 120 Hz
  • HDMI 2.1 x 2 / HDMI 2.0b x 2
  • Claim a 5 year guarantee
Based on 0 reviews
0.0 overall
0
Be the first to review “SONY BRAVIA XR A90K 42 inch OLED 4K HDR Google TV – XR42A90KU”