LG B4 65 inch OLED 4K HDR Smart TV (2024) – OLED65B46LA
LG
Availability:
In stock
✅ Genuine UK Product
📦 Brand New & Factory Sealed
🛡️ Includes Manufacturer's Warranty
    First-time customer❓
    Enjoy 10% off with code EXTRA10
  • Intelligent α8 AI processor with AI Super Upscaling
  • LG 4K SELF-LIT OLED for perfect contrast & colour accuracy
  • Refresh rate: 120 Hz
  • HDMI 2.1 x 4
  • 5 year guarantee
  • LG’s webOS gives you easy access to all your must-have apps
In stock
Technical specifications for LG OLED65B46LA 65″ Smart 4K Ultra HD HDR OLED TV with Amazon Alexa
HDR technology
Cinema HDR
HDR
– Dolby Vision
– HDR10
– Hybrid Log Gamma (HLG)
Screen size
65″
Resolution
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen technology
OLED
SMART
Voice controlled assistant
Amazon Alexa via remote
Smart platform
webOS
Other smart features
Works with Alexa smart speakers
Smartphone app
LG ThinQ app
Screen mirroring
– Miracast (Android / iOS)
– Chomecast (Android / iOS)
– AirPlay 2 (iOS)
Smart TV services
– Catch up TV: BBC iPlayer, ITVX, All 4, My5, UKTV
– Streaming: Apple TV, Amazon Prime Video, Disney+, Netflix, NOW TV, YouTube
– Music: Spotify, Apple Music, Amazon Music
– App store: LG Content Store
Please note: Some services are only available in the UK
ENERGY CONSUMPTION
Standby mode power demand
0.5 W
On mode power demand (HDR)
169 W
Energy efficiency class (HDR)
G
On mode power demand (SDR)
98.1 W
Energy efficiency class (SDR)
F
AUDIO
Other features
– AI Acoustic Tuning
– Auto Volume Leveling
– WOW Orchestra
Sound processing
Dolby Atmos
Speakers
2
Sound technology
α8 AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix)
Audio power
20 W
Other features
– AI Picture Pro
– Filmmaker Mode
Gaming technology
– Nvidia G-SYNC
– AMD FreeSync
– Game Optimiser
– HDR game mode
– VRR
– ALLM
– Gaming apps including GeForce Now
Refresh rate
120 Hz
Processor
α8 AI Processor 4K
Response time
0.1 ms
Noise reduction
Yes
Picture enhancement
– OLED Colour
– α8 AI Super Upscaling 4K
Motion rate
120 Hz
Dynamic contrast ratio
Dynamic Tone Mapping Pro
TUNER
TV tuner
– Freeview HD (DVB-T2)
– Freesat HD (DVB-S2)
Electronic programme guide
8-day EPG and 7-day catch up with Freeview Play
Accessibility features
– Audio Guidance
– Audio Description
– Enjoy TV Sound Together
– High Contrast
– Greyscale
– Invert Colours
– Hard of Hearing
– Subtitles
Remote control
Magic Remote
PVR function
Yes
– Sleep timer
– Parental lock
VESA mount
300 x 200
Table-top stand
GENERAL
Material
– TV: Plastic
– Stand: Aluminium
Box contents
– LG OLED65B46LA 65″ Smart 4K Ultra HD HDR OLED TV with Amazon Alexa
– Magic remote control
– Batteries
– Stand
– Screws
– User manual
Dimensions
– TV with stand: 896 x 1449 x 235 mm (H x W x D)
– TV: 832 x 1449 x 49.5 mm (H x W x D)
– Boxed: 950 x 1600 x 172 mm (H x W x D)
Weight
– TV with stand: 17.3 kg
– TV: 17.1 kg
– Boxed: 24.4 kg
Guarantee
5 years
Internal menu languages
37 languages
Colour
– TV: Black
– Stand: Umber brown
CONNECTIVITY
Bluetooth
Bluetooth 5.1
Ethernet
WiFi
Connections
– HDMI 2.1 x 4
– USB Type-A 2.0 x 2
Audio output
Optical x 1
Weight24.4 kg
Dimensions950 × 1600 × 172 mm
Brand
LG
Model
B4
Colour
Black
EAN
  • Refresh rate: 120 Hz
  • 5 year guarantee
Based on 0 reviews
0.0 overall
0
Be the first to review “LG B4 65 inch OLED 4K HDR Smart TV (2024) – OLED65B46LA”