PANASONIC TV-55Z95AEB 55″ Smart 4K Ultra HD HDR OLED TV with Amazon Alexa
ENERGY CONSUMPTION
Energy efficiency class (SDR)
G
On mode power demand (SDR)
84 W
Energy efficiency class (HDR)
G
On mode power demand (HDR)
160 W
Standby mode power demand
0.5 W
AUDIO
Audio power
150 W
Sound technology
360 Degrees Soundscape Pro
Speakers
7
Sound processing
Dolby Atmos
Other features
Auto AI mode
CONNECTIVITY
Audio output
– Optical x 1
– 3.5 mm jack x 1
– 3.5 mm jack x 1
Connections
– HDMI 2.1 x 2
– HDMI 2.0b x 2
– USB Type-A 3.0 x 1
– USB Type-A 2.0 x 2
– HDMI 2.0b x 2
– USB Type-A 3.0 x 1
– USB Type-A 2.0 x 2
WiFi
Yes
Ethernet
Yes
DLNA certified
Bluetooth
SCREEN
Screen technology
OLED
Resolution
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen size
55″
HDR
– Dolby Vision IQ
– HDR10
– HDR10+ Adaptive
– Hybrid Log Gamma (HLG)
– HDR10
– HDR10+ Adaptive
– Hybrid Log Gamma (HLG)
PICTURE QUALITY
Dynamic contrast ratio
Ultimate Contrast
Motion rate
Smooth Motion Drive Pro
Picture enhancement
4K upscaling
Noise reduction
Processor
HCX Pro AI Processor MKII
Refresh rate
120 Hz (144 Hz)
Netflix Calibrated Mode
Gaming technology
– AMD FreeSync Premium
– Nvidia G-Sync
– HDR Game Mode
– Nvidia G-Sync
– HDR Game Mode
Other features
Filmmaker Mode (with intelligent sensing)
Anti-glare / reflective screen
TUNER
Electronic programme guide
EPG and 7-day catch up with Freeview Play / Freely
TV tuner
– Freeview HD (DVB-T2)
– DVB-S2 / DVB-C
– DVB-S2 / DVB-C
Please note: Some services are only available in the UK
FEATURES
Table-top stand
VESA mount
300 x 300
– Sleep timer
– Parental lock
– Parental lock
PVR function
SMART
Smart TV services
– Catch up TV: BBC iPlayer, ITVX, Channel 4, My5, UKTV
– Streaming: Amazon Prime Video, Apple TV, Disney+, Netflix, YouTube
– Music: Amazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify
– App store: Apps Store
– App store: Apps Store
Screen mirroring
– Easy Mirroring
– Apple Airplay
– Apple Airplay
Smartphone app
Fire TV App
Other smart features
Works with Alexa & Apple Home devices
Smart platform
Fire TV
Voice controlled assistant
Amazon Alexa via remote or TV
GENERAL
Colour
Black
Internal menu languages
25 languages
Guarantee
5 years
Weight
– TV with stand: 25.5 kg
– TV: 20.5 kg
– Boxed: 33 kg
– TV: 20.5 kg
– Boxed: 33 kg
Dimensions
– TV with stand: 786 x 1227 x 350 mm (H x W x D)
– TV: 765 x 1227 x 69 mm (H x W x D)
– Boxed: 850 x 1591 x 234 mm (H x W x D)
Box contents
– Panasonic TV-55Z95AEB 55″ Smart 4K Ultra HD HDR OLED TV
– Remote
– Remote
Material
– TV: Plastic & metal
– Stand: Metal
– Stand: Metal
SKU: LHA-5025232963447
Categories: 4K Ultra HD TVs, 55" - 64" TVs, OLED TVs, Smart TVs, Televisions, TV & Audio