SONY BRAVIA XR X90L 98 inch Full Array LED 4K HDR Google TV – XR98X90LU
SONY
Availability:
In stock
✅ Genuine UK Product
📦 Brand New & Factory Sealed
🛡️ Includes Manufacturer's Warranty
    First-time customer❓
    Enjoy 10% off with code EXTRA10
  • BRAVIA XR Full Array means stunning brightness & contrast
  • High-speed action is smooth & clear with XR Motion Clarity
  • Refresh rate: 120 Hz
  • HDMI 2.1 x 2 / HDMI 2.0b x 2
  • Claim a 5 year guarantee
  • Movies included with Sony Pictures Core Streaming Service
In stock
ENERGY CONSUMPTION
Energy efficiency class (SDR)
E
On mode power demand (SDR)
154 W
Energy efficiency class (HDR)
G
On mode power demand (HDR)
223 W
Standby mode power demand
0.5 W
AUDIO
Audio power
30 W
Sound technology
Acoustic Multi-Audio+
Speakers
4
Sound processing
– Dolby Atmos
– Dolby Audio
– DTS Digital Surround
Other features
– 3D Surround Upscaling
– Voice Zoom 2
– S-Master Digital Amplifier
– Modes including Dialog, Cinema, Music & Sports
CONNECTIVITY
Audio output
Optical x 1
Connections
– HDMI 2.1 x 2 (eARC x 1)
– HDMI 2.0b x 2 (eARC)
– Composite input x 1
– USB 3.0 x 1
– USB 2.0 x 2
WiFi
Yes
Ethernet
Yes
Bluetooth
Bluetooth 4.2
SCREEN
Screen technology
Full Array LED
Resolution
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen size
98″
HDR
– Dolby Vision
– HDR10
– Hybrid Log Gamma (HLG)
HDR technology
XR HDR Remaster
Picture enhancement
– XR Triuluminous Pro
– XR Contrast Booster 10
Noise reduction
Processing rate
XR Motion Clarity
4K Ultra HD compatibility
– Video CODEC: HEVC H.265 / VP9
– 4K upscaling picture enhancement
Processor
Cognitive Processor XR
Refresh rate
120 Hz
Netflix Calibrated Mode
IMAX Enhanced
Gaming technology
– 4K120
– VRR
– ALLM
– HDR game mode
– Graphics mode
– Gaming menu
– Crosshair
– Black equaliser
– Custom Screen Size
– Auto HDR Tone Mapping with PlayStation 5
– Auto Genre Picture Mode with PlayStation 5
– Perfect for PlayStation 5
– Gaming apps
Other features
– Multiple presets
– BRAVIA CORE calibrated
Anti-glare / reflective screen
TUNER
Electronic programme guide
7-day EPG and 7-day catch up with YouView
TV tuner
– Freeview HD (DVB-T2)
– Freesat HD (DVB-S2)
Please note: Some services are only available in the UK
FEATURES
Table-top stand
VESA mount
600 x 400
– Sleep timer
– Parental lock
– BRAVIA CAM compatible
– 3 way adjustable stand
PVR function
Remote control
Voice Remote Control
SMART
Smart TV services
– Catch up TV: BBC iPlayer, ITVX, All 4, My5, UKTV
– Streaming: Apple TV, Amazon Prime Video, BT Sport, Disney+, Google Play, Netflix, NOW TV, YouTube
– Music: Spotify
– App store: Google Play Store
Screen mirroring
– Chromecast (Android)
– Apple AirPlay (iOS)
Smartphone app
Android TV Remote Control app
Other smart features
Works with Google Assistant, Amazon Alexa & Apple HomeKit
Smart platform
Google TV
Voice controlled assistant
Google Assistant via TV or remote
GENERAL
Colour
Dark silver
Internal menu languages
68 languages
Guarantee
5 years (2nd year onwards by registration)
Weight
– TV with stand: 68.9 kg
– TV: 67.2 kg
– Boxed: 91 kg
Dimensions
– TV with stand: 1305 x 2199 x 465 mm (H x W x D)
– TV: 1255 x 2199 x 85 mm (H x W x D)
– Boxed: 1396 x 2334 x 285 mm (H x W x D)
Box contents
– Sony BRAVIA XR98X90LU 98″ Smart 4K Ultra HD HDR LED TV
– Voice remote control (RMF-TX810U)
– Remote control (RMT-TX450E)
– Batteries
– Table top stand
– AC power cord
– Operating instructions
– Quick setup guide
Material
– TV: Aluminium
– Stand: Aluminium edge stand
Weight91 kg
Dimensions1396 × 2334 × 285 mm
Brand
SONY
Model
XR98X90LU
Colour
Dark Silver
EAN
  • Refresh rate: 120 Hz
  • HDMI 2.1 x 2 / HDMI 2.0b x 2
  • Claim a 5 year guarantee
Based on 0 reviews
0.0 overall
0
Be the first to review “SONY BRAVIA XR X90L 98 inch Full Array LED 4K HDR Google TV – XR98X90LU”